سنگ اسلب سنگی است که از سنگ های کوپ با ابعاد بزرگ به دست می آید. به این معنی که برای تولید سنگ های اسلب از سنگ های خام در ابعاد و اندازه های بزرگ باید استفاده شود. همچنین ضخامت این سنگ نیز باید به صورت دقیق 2 سانتی متر باشد که این ضخامت استاندارد برای سنگ های صادراتی است. سنگ های اسلب معمولا ورقه های سنگی دارای طول 70 سانتی متر تا 3 متر بوده و عرض آنها نیز 70 سانتی متر می باشند. از این سنگ ها در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. سنگ ساختمانی طبیعی ماده ای است که هیچ آلاینده خطرناک و مضر برای طبیعت و انسان ندارد و برای فرآوری آن نیازی به مواد شیمیایی و روکش کردن نیست. سنگ ساختمانی تنوع بالایی از طرح و رنگ دارد که در هیچ متریال دیگری دیده نمی شود.

از این جهت است که سنگ در صنعت ساختمان سازی و نما و دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی دارد. زیرا طیف گسترده ای از انتخاب در پیش روی طراحان و معماران است و می توانند در هر محیط از سنگ دلخواه و متناسب با آن استفاده نمایند. تولید سنگ ساختمانی نیازی به انرژی خاصی ندارد و تنها برای استخراج و فرآوری آن است که انرژی صرف می شود تا یک سنگ بتواند زیبایی خود را نمایان نماید. از ضایعات سنگ نیز برای پر کردن قسمت هایی از معدن که در آنجا استحصال سنگ صورت گرفته است استفاده می شود.

همچنین از این ضایعات برای تولید سنگ مصنوعی نیز استفاده می شود و هیچ چیزی در چرخه سنگ اسلب هدر نمی رود. 

سنگ اسلب 

اندازه سنگ اسلب به بلوک سنگ بستگی دارد

و این بلوک ها همیشه در اندازه های استاندارد نیستند

و نمی توانند نیازهای برنامه ریزی شده را پوشش دهند.

سنگ اسلب را می توان به صورت مربع یا مستطیل تولید کرد.

همچنین این سنگ ها را می توان به شکل سه بعدی نیز تولید کرد. کوپ های سنگ پس از استخراج به کارخانه سنگبری تحویل داده می شوند. در آنجا توسط دستگاه های فوق پیشرفته این کوپ ها را برش زده و به صورت ورقه هایی با ابعاد متفاوت تبدیل می کنند. سنگ اسلب هم در صادرات و هم در واردات مورد استفاده قرار می گیرد. و انواع سنگ های ساختمانی را می توان به صورت اسلب تهیه نمود که از آن جمله می توان به سنگ اسلب مرمر , سنگ اسلب مرمریت و سنگ اسلب تراورتن و گرانیت اشاره نمود.

مهم ترین ویژگی که سنگ های اسلب صادراتی باید داشته باشند که :

  • ضخامت دقیق سنگ 
  • شفافیت بالا 
  • ساب و برش بسیار عالی
  • فرآوری با کیفیت 
  • سطح صاف و یکنواخت 

از مهم ترین ویژگی های سنگ ساختمانی اسلب صادراتی است. 

سنگ های صادراتی همچنین در پروژه های خاص داخلی نیز قابل استفاده هستند برای مثال فضاهای خارجی و داخلی , لابی و سنگ کف ساختمان از مهمترین قسمت هایی است که می توان از سنگ ساختمانی اسلب در آن استفاده نمود. از آنجا که این سنگ ها سطح بزرگ و وسیعی از سنگ را به نمایش می گذارند می توانند بسیار زیبا باشند و نمای ساختمان و دکوراسیون را جلوه های زیبا ببخشند. سنگ های مرمر اسلب نیز به دلیل اینکه می توانند نور را از خود عبور دهند با یک نورپردازی جلوه ای با شکوه به خود می گیرند که هر فضایی را زیبا و درخشان می کند. 

برش سنگ اسلب 

سنگ ساختمانی اسلب عموما توسط دستگاه های اره بریده می شود.

کوپ های سنگ توسط دستگاه های مجهز و فوق پیشرفته ای بریده می شوند که معمولا از اره های موازی با تیغه های الماس تشکیل شده است. تعداد تیغه ها و قدرت این اره های الماسی متفاوت است که معمولا تعداد آن 40 تا 80 تیغه است که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند. این اره ها به دو صورت نرم بر و سخت بر وجود دارند. از دستگاه اره نرم بر برای برش سنگ های آهکی استفاده می شود. ضایعات کم و دقت مناسب در برش از مزایای استفاده از این نوع دستگاه است. برش سنگ مرمر و سنگ مرمریت را می توان توسط این اره های الماسه انجام داد. در اره های سخت بر به جای تیغه های الماسه از براده چدنی یا فولادی برای برش سنگ اسلب استفاده می شود.

این اره ها چند ده تا چند صد تیغه دارند

که در ماشین های جدید برش از 150 تیغه برای برش سنگ اسلب استفاده می شود.

از این دستگاه ها برای برش و ساب سنگ های سخت مثل سنگ گرانیت استفاده می شود.

نوع دیگری از دستگاه های برش قله بر ها هستند که از تیغه های دیسکی یا دایره شکل برای برش استفاده می شود.

کاربردهای سنگ اسلب و انواع آن

از سنگ اسلب برای سنگ کف ساختمان استقبال زیادی می شود

اما کاربرد آن در قسمت های دیگر ساختمان نیز مرسوم است.

از این سنگ ها برای نمای داخلی و خارجی استفاده زیادی می شود و به دلیل اینکه ابعاد سنگ بزرگ است و نمای بیشتری دارد و به صورت یکدست و یکنواخت می باشد نسبت به سنگ های با ابعاد کمتر نمای بهتری به فضا می بخشد. از این جهت سنگ اسلب از محبوبیت بیشتری برخوردار است. سنگ های صادراتی ایرانی برای اینکه در بازارهای جهانی به فروش برسد عموما به صورت اسلب تهیه می شوند. این سنگ ها باید کیفیت لازم برای صادرات در بازارهای جهانی را داشته باشند همچنین بسته بندی و نحوه حمل و نقل آنها برای ارسال به بازارهای جهانی نیز روی قیمت نهایی و میزان استقبال از آن ها اثر گذار است.

از مهم ترین سنگ های ایرانی صادراتی که به صورت اسلب تهیه می شوند می توان به :

  • سنگ اسلب مرمریت مشکی نجف آباد 
  • سنگ اسلب مرمریت دهبید 
  • سنگ اسلب مرمریت لاشتر
  • سنگ اسلب مرمر 

اشاره نمود.

سنگ وارداتی نیز به صورت اسلب تهیه می شود که از مهم ترین سنگ های اسلب خارجی نیز می توان به:

سنگ اسلب مرمریت لته 

سنگ اسلب مرمریت امپرادور ترکیه 

سنگ اسلب امپرادور اسپانیا 

و ... می باشد.

سنگ های اسلب در صنعت سنگ کشور

امروزه سنگ ساختمانی تنها برای نمای داخلی و خارجی استفاده نمی شود بلکه از سنگ ساختمانی می توان طرح های بسیار زیبایی به دست آورد که زیبایی خیره کننده ای به ساختمان می بخشد. اما برای برش سنگ و ایجاد طرح های زیبا و چشمگیر نیاز به ابزارهای دقیق , الگوهای برش و المان های دیگر است که باید به سنگ ساختمانی اضافه شود. ترکیب هنر و صنعت سنگ در نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون آن می تواند چشم هر بیننده ای را خیره نماید. تولید سنگ اسلب در سایزهای بزرگ در کشور انجام می شود و سنگبری گلدستون به عنوان تولید کننده سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان به صورت اسلب مجهز به تمامی ماشین ها و دستگاه های برش مدرن و پیشرفته برای این کار می باشد.

این سنگبری همواره به پیشرفت صنعت سنگ کشور اندیشیده است و در این راه گام های بلندی نیز برداشته است

که از آن جمله می توان به استفاده از مدرن ترین دستگاه ها برای تولید سنگ اسلب اشاره نمود.