کاربرد سنگ ساختمانی در معماری داخلی و خارجی و خلق آثار ماندگار در بناهای قدیمی همواره نشانه ای از فرهنگ و تمدن و مذهب در خود داشته است و این اصول همواره در خلق آثار مادی و معنوی مورد کاربرد بوده است. آثار و بناهایی که از دوران گذشته می بینیم نیز نشانه هایی از تفکر آن زمان و تاریخ فرهنگی , سیاسی و اجتماعی شان را در قالب آثار هنری به نسل های بعدی منتقل می کنند. از این رو ما آثار هنری و بناهای تاریخی زیادی را می بینیم که توسط معماران و هنرمندان هر دوره بنا شده است و افکار و عقاید سیاسی , هنری , مذهبی و اجتماعی آنها را در خود جای داده است.

کاربرد سنگ ساختمانی در معماری گذشته

سنگ به عنوان یکی از اصلی ترین و ماندگار ترین عناصر در آثار معماری و بناهای تاریخی دیده می شود.
این سنگ ها توسط دست های انسانی تبدیل شده و خود را به صورت یک آثار هنری زیبا و ماندگار جلوه گر ساخته است.
آثاری که نشان از ذهن بزرگ و خلاق سازنده آن دارد و معماران بزرگ هر دوره با کاربرد سنگ ساختمانی در کار خود توانسته اند آثاری خاص، شگفت انگیز و بی نظیر ارائه نمایند که چشم از دیدن آنها خسته نمی شود و حتی در دنیای امروز که صحبت از تکنولوژی های مدرن و عناصر مختلف مصنوعی در ساختمان سازی است این بناها همچنان با عظمت و با ابهت جلوه می کنند. در دورانی که با فناوری ها و ابزارهای مدرن و ماشین آلات سنگین امروزی خبری نبوده است کاربرد سنگ ساختمانی در معماری نشان از عظمت کار معماران آن دوران دارد. اما هنر معماری در جهان امروز و با وجود فناوری های مدرن و تجهیزات و دستگاه های جدید در صنعت سنگ ساختمانی هنوز هم پابرجاست.
و ما همچنان شاهد خلق شاهکارهای هنری در معماری با کاربرد سنگ ساختمانی هستیم.

لزوم توجه به صنعت سنگ

امروز از سنگ جهت نماسازی ساختمان و سنگ کف ساختمان استفاده می شود
و طراحی های متنوع و زیبا توسط معماران و طراحان با استفاده از ابزارهای دقیق و پیشرفته و طراحی های نرم افزاری نشان از رونق استفاده از سنگ در معماری و طراحی را دارد. از این رو تولید کنندگان سنگ ساختمانی توجه ویژه ای به این مسئله داشته و تولید سنگ در جهان امروزه به یک صنعت پیشرفته تبدیل شده است. در این راستا رشد و شکوفایی این صنعت جهت کاربرد سنگ ساختمانی در ساخت بنا و ساختمان های امروزی در کشور ما نیز باید مورد توجه قرار گیرد و در انجام اقدامات لازم در این زمینه نباید تعلل ورزیده شود. تا صنعت سنگ ساختمانی ما نیز همچون سایر کشورها پیشرفت نماید ضمن اینکه ما ذخایر بسیار خوب و متنوعی از انواع سنگ ساختمانی داریم که تنها با یک مدیریت صحیح در این صنعت می توان گوی سبقت را از بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان ربود.
سرمایه گذاری در صنعت سنگ به اندازه ای مورد توجه است که بسیاری از کشورها با وجود اینکه فاقد ذخایر طبیعی مناسب هستند اما گام های مثبتی در این راستا برداشته اند و با تجهیز خود به انواع دستگاه ها و ماشین آلات مدرن در تولید , طراحی و روش های فرآوری سنگ جایگاه مناسبی در اقتصاد جهانی به دست آورده اند.

شناخت سنگ و کاربرد سنگ ساختمانی

در این میان ایران نیز به عنوان کشوری با سابقه ای طولانی و داشتن منابع و ذخایر غنی سنگ می تواند به به کارگیری تجربیات اثبات شده حضور خود را در صنعت سنگ ساختمانی در بازارهای جهانی قدرتمند تر از همیشه نشان دهد. سرمایه گذاری در این بخش هنری و انسانی نیز می تواند یکی از عوامل موفقیت در این عرصه باشد. توجه به کاربرد سنگ ساختمانی و نقش آن در دنیای امروز نیاز به شناخت بهتر از سنگ ها از نظر ویژگی های :

 • فیزیکی و شیمیایی
 • رنگ و نقش و طراحی آن
 • فناوری های مدرن در صنعت سنگ
 • و آشنایی با محصولات جدید جهت حفظ و نگهداری
  و سایر موارد دارد.

این موارد می تواند به کارشناسان , طراحان و معماران و هنرمندان کمک نماید تا با کاربرد سنگ ساختمانی مناسب در آثار خود به پیشرفت های بهتری دست پیدا نمایند. در اینجا با چند تا از مهم ترین کاربرد سنگ ساختمانی آشنا خواهیم شد.

کف سازی با سنگ کف ساختمان

یک کاربرد سنگ ساختمانی که بسیار مهم و مورد  توجه است استفاده از آن به عنوان سنگ کف ساختمان است.
با استفاده از سنگ مرمریت , سنگ مرمر و سنگ گرانیت می توان طرح ها و نقش های بسیار زیبا و متنوعی در کف ایجاد نمود و یک کفپوش زیبا و مقاوم داشت. این سنگ ها از نظر خواص و ویژگی هایی که دارند به عنوان سنگ کف به کار می روند. تایل هایی که برای کف سازی به کار می رود در ابعاد مختلفی تولید می شود که از 5 تا 100 سانتی متر متغیر اند و ضخامت آنها نیز متفاوت می باشند. مناسب ترین ضخامت سنگ در سنگ کف ساختمان 2 سانتی متر است. کاربرد سنگ ساختمانی به عنوان سنگ کف در ساختمان های مختلف و بخش های مختلف آن مرسوم است
و کاربرد سنگ ساختمانی در کف سازی امروزه برای ساختمان های:

 • مسکونی
 • تجاری
 • اداری
 • هتل ها
  و ... زیاد دیده می شود.

کاربرد سنگ ساختمانی به عنوان سنگ نما

سنگ نما از دیگر کاربرد سنگ ساختمانی است که در زیباسازی و افزایش مقاومت ساختمان نقش بسزایی دارد و می تواند ساختمان را از گزند نور آفتاب , رطوبت , تغییرات دمایی و ... محافظت نماید. اما از چه سنگی می توان برای نمای ساختمان استفاده نمود. از آنجا که سنگ یک عنصر طبیعی است بافت و نقوش آنها ممکن است با هم تفاوت داشته باشد از این رو از سنگ های یک دست برای نمای ساختمان باید استفاده کرد این سنگ ها همچنین قابلیت صیقل پذیری بالایی باید داشته باشند تا بتوان از آنها طرح های زیبا و متنوعی به دست آورد. همچنین عدم رعایت اصول فنی و مهندسی در نصب سنگ باعث می شود تا شاهد ریزش ناموزون سنگ باشیم.
بهترین نمونه سنگ هایی که برای نمای ساختمان به کار می روند.
•    سنگ مرمریت
•    سنگ مرمر
•    و سنگ چینی
می باشند.
تنوع رنگی و طرح و نقش در این سنگ ها بسیار زیاد است.
و با استفاده از آنها می توان طراحی های بسیار زیبایی در نمای ساختمان داشت.