واردات سنگ ترکیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ در جهان به دلیل کیفیت بالا و زیبایی منحصر به فرد سنگ های آن در کشورهای مختلف هر روز در حال افزایش است. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم کیفیت سنگ ترکیه بسیار بالاست و برخی از انواع آن با قیمت بسیار مناسب در سایر کشورها به فروش می رسد. از این جهت این سنگ ها مشتریان زیادی در این کشورها خواهند داشت. از آنجا که ایران تمامی انواع سنگ های دنیا را ندارد بنابراین به سنگ سایر کشورها نیاز پیدا خواهد نمود.
عمده واردات سنگ ساختمانی از کشورهای ترکیه , افغانستان و چین می باشد.
همچنین عمده واردات سنگ ترکیه از نوع سنگ مرمریت است.
در اینجا قصد داریم در مورد انواع سنگ های وارداتی ترکیه صحبت کنیم.
اگر چه ایران نیز مانند کشور ترکیه سنگ های با کیفیت و بسیار خوبی دارد و از نظر ظرفیت تولید سنگ و زمین شناسی و معادن متعدد همانند ترکیه است اما از نظر صادرات سنگ از کشور ترکیه بسیار عقب تر است و دلیل این امر نیز این است که ترکیه به شدت روی صادرات سنگ خود تمرکز دارد و توانسته است خود را به عنوان یکی از قطب های تولید کننده سنگ در جهان معرفی نماید.
در اینجا به مهم ترین علل واردات سنگ ترکیه به دیگر کشورها اشاره داریم.

علت واردات سنگ ترکیه

کشور ترکیه از نظر سنگ مرمریت بسیار غنی است.
و شما می توانید انواع سنگ های مرمریت زیبا , با کیفیت با طرح و رنگ خاص را در میان سنگ های ترکیه مشاهده نمایید. این سنگ ها طرفداران زیادی دارند زیرا در سایر کشورها نظیر این سنگ ها را به ندرت می توانید پیدا کنید. به دلیل جذابیت بالای این سنگ ها واردات سنگ ترکیه نسبت به واردات سنگ از دیگر کشورها درصد بالاتری را به خود اختصاص داده است. سنگ ساختمانی یکی از مهم ترین مصالح در ساختمان سازی است و آخرین مصالحی است که در کار ساخت و ساز ساختمان مورد کاربرد قرار می گیرد از این رو کاملا در معرض دید می باشد انتخاب سنگ به عنوان نمای داخلی و خارجی ساختمان می تواند مقاومت , زیبایی و کیفیت ساختمان را افزایش دهد.
اما انتخاب سنگ ساختمانی مناسب نیز اهمیت زیادی دارد.
مهم ترین نکاتی که در انتخاب سنگ های ساختمانی مد نظر می توان قرار داد:

  • زیبایی
  • طرح و رنگ
  • کیفیت
  • مقاومت
  • ابعاد

و ویژگی های خاص آن است که این سنگ را برای کاربری های خاص مناسب می نماید.

همانطور که گفتیم سنگ ترکیه کمتر در دیگر کشورهای جهان مانند دارد و چون کیفیت و مقاومت این سنگ ها نیز بسیار بالاست در تمامی دنیا از محبوبیت کم نظیری برخوردار است. افزایش استفاده از انواع سنگ ترکیه باعث افزایش واردات سنگ ترکیه به کشورهای دیگر و از جمله ایران شده است. امروزه شما می توانید هتل های لوکس و ساختمان های مجللی را ببینید که با انواع سنگ خارجی نما شده اند.

ناگفته نماند که قیمت سنگ ترکیه بالاست.
و همه افراد توانایی مالی برای استفاده از این سنگ ها را در نمای ساختمان خود ندارند.
زیبایی , کیفیت بالا و خاص بودن از مهم ترین علل واردات سنگ ترکیه به دیگر کشورهاست.

واردات سنگ ترکیه در انواع مختلف

از مهم ترین انواع سنگ در واردات سنگ ترکیه که به سایر کشورها اعم از ایران وارد می شود می توان به سنگ مرمریت امپرادور اشاره نمود.
از دیگر انواع سنگ ترکیه می توان به :

اشاره نمود.
هرکدام از این سنگ های ساختمانی ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت.
این سنگ ها مهم ترین انواع سنگ در واردات سنگ ترکیه به دیگر کشورها می باشند.

سنگ مرمریت امپرادور

سنگ مرمریت امپرادور یکی از مهم ترین سنگ های صادراتی کشور ترکیه و مهم ترین سنگ در واردات سنگ ترکیه به ایران است.
این سنگ زیبا در سه رنگ اصلی :

  • دارک
  • لایت
  • مدیوم

وجود دارد که تفاوتشان در رنگ زمینه تیره یا روشن آنها می باشد.
زمینه این سنگ مرمریت زیبا قهوه ای است و از تیره تا روشن متفاوت است.
از دیگر مشخصه این سنگ رگه های زیبا با طراحی خاص روی این سنگ است که به رنگ طلایی است و زیبایی منحصر به فردی به این سنگ بخشیده است. از این سنگ می توان برای نمای داخلی ساختمان در بخش های مختلف استفاده کرد زیرا این سنگ جذب آب پایینی دارد و مقاومت آن بسیار خوب است.
از این نظر محدودیتی در کاربرد مرمریت امپرادور در نمای داخلی وجود ندارد.
سنگ دهبید تیره نیز از جهاتی با سنگ مرمریت امپرادور مقایسه شده است.
و از نظر کیفیت و زیبایی کاملا با هم برابری می کنند.

واردات سنگ ترکیه و سنگ مرمریت لته

از دیگر سنگ ترکیه می توان به سنگ مرمریت لته اشاره کرد.
واردات سنگ ترکیه اعم از سنگ لته به دلیل محبوبیت بالای این سنگ بسیار زیاد است زیرا این سنگ از زمره سنگ های با زمینه بسیار روشن است و سنگ های روشن معمولا طرفداران زیادی دارند. این سنگ را به سنگ دهبید کرم مقایسه می نمایند. سنگ مرمریت دهبید کرم نیز دارای زمینه ای به رنگ کاملا روشن است و یکی از زیباترین سنگ های مرمریت ایرانی است. کاربرد سنگ مرمریت لته نیز در نمای داخلی ساختمان می باشد.
سنگ کف ساختمان یکی از مهم ترین کاربردهای این سنگ است.
زیرا رنگ روشن آن به خوبی می توان نور را منعکس نماید.
و باعث روشن تر شدن فضای داخلی شود.

سنگ مرمریت مارمارا

در واردات سنگ ترکیه یک زیبا به نام سنگ مرمریت مارمارا نیز وارد می شود که طرح بسیار خاص و زیبایی دارد. این سنگ زمینه سفید با خطوط صاف و موازی مشکی رنگ دارد در کنار آن ذوق و سلیقه طراح می تواند زیباترین طرح ها و نقش ها را در نمای داخلی به وجود آورد. این سنگ برای تمامی بخش های داخلی ساختمان بدون هیچ محدودیتی به کار می رود.
از مهم ترین کاربردهای آن سنگ آشپزخانه و نمای سرویس های بهداشتی و حمام های لوکس است.
این سنگ ساختمانی در تمامی دنیا کم نظیر است.

واردات سنگ ترکیه و سنگ مرمریت کاپوچینو

سنگ مرمریت کاپوچینو همانطور که از نام آن برمی آید زمینه ای روشن به رنگ کاپوچینو دارد.
این سنگ نیز زیبا و با کیفیت است و در لیست واردات سنگ ترکیه می توان سنگ مرمریت کاپوچینو را نیز مشاهده نمود. این سنگ نیز همانند سایر مرمریت ها در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. زمینه سفید کرم این سنگ همانند سنگ لته قابلیت انعکاس نور در فضاهایی که کمتر به نور طبیعی دسترسی دارند را فراهم می نماید.