از انواع سنگ های مرمریت ایرانی و یا صادراتی می توانیم به مرمریت چهرک اشاره نماییم. ایران بهشتی از معادن سنگ های زیبا و لوکس است و دارای ذخایر بسیار غنی از سنگ مرمریت می باشد. مرمریت ایرانی دارای کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب است و تنوع طرح و رنگ بالایی نیز دارد. از نظر معادن سنگ مرمریت ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ در جهان است و کیفیت و تنوع سنگ های مرمریت ایرانی بسیار زیاد است و می تواند با نمونه سنگ های خارجی رقابت کند.


یکی از سنگ های مرمریت ایرانی سنگ مرمریت چهرک است.کرم و زیتونی رنگ این سنگ را می توانید در بازار بیابید. تخلخل این سنگ بسیار پایین بتوده و ساب پذیری بالایی دارد. اصولا مرمریت چهرک در ابعاد  سنگ اسلب و تایل تولید می گردد.از معادن بسیار معروف این سنگ می توانیم به معدن چهرک در استان فارس در حدود 36 کیلومتری بوانات در بخش چهرک اشاره نماییم. دلیل نام گذاری این سنگ نیز بخاطر نام این منطقه بوده است.

برخی ویژگی های سنگ مرمریت چهرک

مقاومت بالای این سنگ در برابر عوامل خارجی از دلایلی است که توانسته است آن را مورد کاربرد برای نماهای خارجی نماید. ارزش مرمریت چهرک را می توان به قدرت بالای آن در برابر فرسایش و همچنین زیبایی منحصر به فرد آن دانست.  سطح صیقلی و آینه ای این سنگ در میان سایر سنگ ها کم نظیر است. همچنین به دلیل تخلخل کم و برخورداری از سختی بیشتر برای استفاده از پله ها و راه پله بسیار مناسب است. از سنگ مرمریت چهرک نباید در جاهای پر رفت و آمد استفاده کرد زیرا بر اثر عبور و مرور زیاد ممکن است رگه های خاکی این سنگ خالی کند.
از دیگر کاربردهای سنگ مرمریت چهرک می توان به نمای کف اعم از کف سالن پذیرایی , پله ها , سنگفرش واحد های مسکونی و تجاری اشاره کرد. همچنین ابعاد طولی آن را نیز می توان در دیواره های داخلی ساختمان به کار برد. باید توجه شود که از این سنگ بیشتر در مصارف تزئینی و نمای داخلی استفاده می شود.
از انواع سنگ مرمریت چهرک می توان به سنگ مرمریت چهرک کرم صورتی ، سنگ مرمریت چهرک زیتونی ، سنگ مرمریت چهرک کرم و سنگ مرمریت چهرک پلنگی اشاره نمود.

شکل گیری سنگ مرمریت چهرک

سنگ مرمریت چهرک نوعی مرمریت است.
و از نوع سنگ های آهکی می باشد که از رسوبات دریاهای گرم شکل گرفته است.
رگه ها و فسیل های خاص روی این سنگ باعث افزایش زیبایی و جذابیت آن شده است. زنجیره ای به نام استیلولیت روی این سنگ وجود دارد که مثل نوار قلب دیده می شود و باعث شکل گیری رگه های روی این سنگ شده است. این رگه ها زیبایی خاصی به سنگ مرمریت چهرک بخشیده است. وجود ناخالصی ها در این سنگ به تنوع رنگی در آن منجر شده است که می توان رنگ های مختلف تیره و روشن اعم از:

  • کرم , قهوه ای
  • قرمز , صورتی
  • زیتونی , سبز
  • سیاه و خردلی

را در این سنگ زیبا مشاهده نمود.

آنالیز سنگ مرمریت چهرک

میزان مطلوب و نرمان برای شرایط زیر به صورت حداقل و حداکثر تعیین شده است :
جذب آب حداقل 0.3 و حداکثر 1.5
وزن مخصوص حداقل 1.8 و حداکثر 2.8
تخلخل حداقل petty و حداکثر 2.5
مقاومت فشاری حداقل 600 و حداکثر 2200
مقاومت سایشی حداقل 2.20 و حداکثر 6
این مقادیر به ترتیب برای سنگ مرمریت چهرک کرم صورتی به شرح زیر است:
جذب آب 0.96
وزن مخصوص 2.60
تخلخل حداقل 0.94
مقاومت فشاری 1.190
مقاومت سایشی 3
و برای سنگ مرمریت چهرک زیتونی به صورت زیر می باشد:
جذب آب: 0.42%
تخلخل: 0.83%
وزن مخصوص: 2.55
مقاومت فشاری: 1250 کیلوگرم
مقاومت سایشی23%

مهم ترین کاربردهای سنگ مرمریت

بهترین مکان برای استفاده از سنگ های مرمریت از جمله سنگ مرمریت چهرک، فضای داخلی ساختمان است. سنگ های مرمریت برای فضای داخلی ساختمان بسیار مناسب هستند و این فضا محل بسیار مناسبی برای استفاده از سنگ های مرمریت است. شما می توانید از سنگ مرمریت برای بدنه لابی کف، راه پله، کف واحدها و پارکینگ استفاده نمایید. سنگ های مرمریت همچنین تنوع رنگی بسیار خوبی اعم از کرم استخوانی، سبز، قرمز، قهوه ای، بژ، سیاه، خاکستری و ... دارند و شما تقریبا هر رنگی را می توانید در سنگ های مرمریت به ویژه سنگ مرمریت چهرک ببینید. از این نظر شما در انتخاب انواع سنگ های مرمریت کاملا حق انتخاب دارید و می توانید سنگ های مرمریت را با دکوراسیون فضای داخلی ساختمان خود هماهنگ نمایید.
ساب پذیری مناسب این سنگ ها باعث شده است تا استفاده از سنگ مرمریت کاملا بهینه باشد. در فضای داخلی سرما و گرما، برف و باران، سایش و ضربه جدی وجود ندارد از این نظر می توان به راحتی این سنگ ها را در نمای داخلی به کار برد. سنگ مرمریت نیز کیفیت های متفاوتی از ضعیف و قوی دارند.

انتخاب سنگ مرمریت مناسب

برای کف راه پله و فضاهای پر رفت و آمد بهتر است از سنگ مرمریت مقاوم و مستحکم تر استفاده کرد.
همچنین انتخاب سنگ مرمریت برای فضاهای مختلف متفاوت است.
برای مثال انتخاب سنگ مرمریت برای یک ساختمان تجاری , بیمارستان , هتل , مراکز خرید و ... با هم تفاوت زیادی دارد که به این مسئله نیز باید کاملا توجه شود. در صورتی که قصد انتخاب سنگ مرمریت اعم از سنگ مرمریت چهرک را برای نمای ساختمان خود دارید می توانید با ما در صنایع سنگ گلدستون تماس بگیرید. انواع سنگ مرمریت , سنگ مرمر اعم از سنگ ایرانی و سنگ خارجی را می توانید در سنگبری گلدستون بیابید و از تجربیات ما در زمینه انتخاب سنگ ساختمانی مناسب استفاده نمایید.