بسته‌بندی سنگ یکی از مراحل مهمی است که بر کیفیت سنگ ساختمانی اثرگذار است. مرحله‌ای که پس از استخراج و فرآوری سنگ به آن می‌رسیم مرحله بسته‌بندی است به‌ویژه اگر قصد صادرات سنگ به کشورهای دیگر را داشته باشیم باید حتماً این مرحله از کار را به‌درستی انجام دهیم زیرا برای صادرات سنگ‌های ساختمانی بسته‌بندی امری حیاتی است و به حفظ کیفیت سنگ کمک می‌کند ضمن اینکه در بازارهای جهانی بسته‌بندی مسئله بسیار مهمی است که موردتوجه بسیار زیادی نیز می‌باشد.

هدف از بسته‌بندی سنگ ساختمانی

یکی از پارامترهای مهم و اساسی به‌ویژه در صادرات سنگ‌های ساختمانی بسته‌بندی یا پالت بندی سنگ است. در مراحل آماده‌سازی سنگ یک فاصله زمانی بین انبارداری سنگ , حمل‌ونقل و توزیع سنگ وجود دارد و برای اینکه مشخصات و ویژگی‌های مهم سنگ در طی این مراحل حفظ شود سنگ باید در یک بسته‌بندی مناسب نگهداری گردد.
به‌طورکلی بسته‌بندی سنگ از چندین منظر دارای اهمیت است:
1.    محافظت از سنگ : مهار فیزیکی و مناسب سنگ جهت نگهداری و محافظت از آن در تمامی مراحل انبارداری , حمل‌ونقل , توزیع و فروش
2.    هویت بخشی به سنگ : طراحی مناسب بسته‌بندی سنگ و هویت بخشی به محصول داخل آن
3.    اطلاع‌رسانی : معرفی محصول و ارائه اطلاعات موردنیاز فروشنده به خریدار
4.    تبلیغاتی و فروش: ایجاد جذابیت‌های بصری و اعتمادسازی و ترغیب مشتریان برای خرید محصول

نکات مهم در بسته‌بندی سنگ

بسته‌بندی سنگ ساختمانی باید بادوام و مقاوم باشد تا در زمان جابجایی و نگهداری آن‌ها در انبار هیچ‌گونه آسیبی به سنگ‌ها وارد نشود. هرگونه تکان خوردگی در داخل بسته می‌تواند منجر به آسیب دیدن سنگ شود بنابراین بسته‌بندی باید به‌گونه‌ای باشد که از ایجاد تکان جلوگیری نماید. وزن و ابعاد بسته‌بندی نباید به‌گونه‌ای باشد که کار جابجایی و حمل‌ونقل سنگ را با مشکل مواجه نماید و این وزن و ابعاد باید استاندارد باشند. جابجایی سنگ‌های بسته‌بندی‌شده توسط لیفتراک , بالابرها و دیگر وسایل حمل‌ونقل باید به‌خوبی انجام شود. از سنگ در تمامی مراحل باید به‌خوبی محافظت شود به‌ویژه در قسمت‌های گوشه‌های سنگ و بخش‌های تزئینی و برجسته سنگ باید محافظت به‌خوبی انجام شود تا سنگ آسیب نبیند.
در بسته بندی سنگ باید باد و باران و برف و سایر ناملایمات جوی را نیز در نظر گرفت.
پیش از بسته‌بندی باید سنگ از هرگونه آلودگی و گردوغبار , ملات و ذرات دیگر پاک شود. برای بسته‌بندی می‌توان از:
قطعات باریک چوب
روکش‌های پلی‌اتیلن
یا پارچه‌های کنفی
استفاده نمود.

بسته‌بندی سنگ قواره

سنگ‌های قواره سنگ‌هایی هستند که از سنگ لاشه به دست می‌آیند. این سنگ‌ها با تیشه‌کاری دارای ابعاد منظمی می‌شوند. این سنگ‌ها به بسته‌بندی نیاز ندارند و به‌صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌شوند. در هنگام قرار دادن این سنگ‌ها به داخل کانتینر باید اصول بارگیری سنگ و میزان ظرفیت کانتینر در نظر گرفته شود. این سنگ‌ها باید کاملاً ثابت در جای خود قرار بگیرند تا از آسیب‌های مختلف ناشی از تکان‌های جاده‌ای در امان بمانند.

بسته‌بندی سنگ فرآوری شده

برای بسته‌بندی این نوع سنگ‌ها از پالت ها یا جعبه‌های چوبی و یا آهنی استفاده می‌شود. این جعبه‌ها باید بر اساس استانداردهای موجود طراحی و ساخته شوند تا در هنگام حمل‌ونقل به پلاک‌های سنگ آسیبی وارد نشود.
بسته‌بندی سنگ فرآوری شده باید به‌گونه‌ای باشد که از :

  • شکستگی و لب پر شدن سنگ
  • جلوگیری از ایجاد خراش و لکه و خش روی سطح سنگ
  • ایجاد ترک‌خوردگی روی سنگ

جلوگیری شود. بنابراین ابتدا تمامی سطح سنگ را با پوشش‌های مناسب فوم یا کاغذ می‌پوشانند و سپس قطعات سنگ را داخل جعبه یا پالت قرار می‌دهند بین هر دو قطعه‌سنگ یک قطعه واسط ضربه‌گیر قرار می‌گیرد. و سپس درب پالت بسته می‌شود. وزن هر پالت در حدود 5 تن است و بیش از این مقدار برای حمل‌ونقل مشکل ایجاد می‌کند.
برای بسته بندی سنگ اسلب ابتدا این سنگ‌ها را درون پوشش‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌نمایند. این پوشش سنگ را از ناملایمات جوی همچون رطوبت و باران حفظ می‌نماید. برای جابجایی سنگ تایل نیز از پوشش‌های فومی استفاده می‌شود.
بسته بندی سنگ های تزئینی از دیگر موارد مهم در بسته بندی انواع سنگ است.
این سنگ‌ها از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشند بنابراین در محافظ از آن‌ها باید نهایت دقت به کار رود.

انواع بسته‌بندی سنگ

بسته‌بندی سنگ معمولاً به سه دسته تقسیم می‌شود:
1.    بسته‌بندی اولیه
2.    بسته‌بندی ثانویه
3.    بسته‌بندی صادراتی یا حمل‌ونقلی

بسته‌بندی اولیه سنگ

اولین لایه محافظت‌کننده سنگ را بسته‌بندی اولیه گویند که در تماس مستقیم با سنگ است و از سنگ در برابر شرایط خارجی محافظت می‌نماید. کاغذ , فوم یا پوشش‌های پلاستیکی بسته‌بندی از این نوع می‌باشند.

بسته‌بندی ثانویه

دو یا چند بسته‌بندی اولیه را شامل می‌شد و با یک پوشش خارجی مناسب بسته‌بندی می‌شود. این کار برای تسهیل در حمل‌ونقل و حافظت بیشتر از محصول انجام می‌شود. این نوع بسته‌بندی اهمیت زیادی برای حفاظت کالا دارد.

 بسته‌بندی صادراتی سنگ

در این روش بسته‌بندی سنگ طبیعی از پالت‌های مخصوص استفاده می‌شود و توسط کانتینرهای حمل جابجا می‌گردد. اندازه و بسته‌بندی ثانویه در انتخاب نوع بسته‌بندی صادراتی سنگ اهمیت دارد و باید با ابعاد آن متناسب باشد. این روش با توجه به کشور مقصد انجام می‌شود زیرا هر کشور نوع بسته‌بندی خاص خود را دارند.

انتخاب روش بسته‌بندی سنگ

انتخاب روش مناسب برای بسته‌بندی سنگ به نوع سنگ ساختمانی و نیز نظر خریدار سنگ بستگی دارد. برای صادرات سنگ ساختمانی از جعبه‌های چوبی یا آهنی یا پالت و بسته‌بندی مناسب استفاده می‌شود. اما جعبه‌های چوبی برای این منظور مناسب‌تر هستند. زیرا این جعبه‌ها سبک‌تر و قابل‌حمل‌تر می‌باشند. و بسته‌بندی و باز کردن آن‌ها نیز نسبت به جعبه‌های آهنی آسان‌تر است.
از دیگر موارد مهم انبارداری سنگ است.
برای حفاظت از سنگ در مقابل شرایط محیطی تا رسیدن سنگ به مقصد و بازار مصرف نیاز است تا سنگ برای مدتی در شرایط مناسب نگهداری شود. برای مثال سنگ مرمر در مقابل نور آفتاب می‌تواند رنگ اولیه خود را از دست بدهد بنابراین برای جلوگیری از ایجاد هرگونه تغییر در سنگ ساختمان لازم است شرایط مناسبی برای انبار و نگهداری از آن‌ها در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهم در بسته بندی سنگ رعایت نکات زیست‌محیطی است. بسته‌بندی باید مطابق با دستورالعمل‌های زیست‌محیطی در کشورهای مبدأ و مقصد انجام شود.
ازجمله مهم‌ترین سنگ‌های صادراتی در ایران

  • سنگ مرمریت مشکی نجف‌آباد
  • سنگ مرمریت دهبید کرم و مشکی
  • سنگ مرمر کرمان
  • سنگ مرمریت چهرک

می‌باشد.
سنگ‌بری گلدستون متخصص در صادرات سنگ‌های ساختمانی است
و از بهترین بسته‌بندی سنگ برای صادرات استفاده می‌نماید.