سنگ های قیمتی را می توان در دل طبیعت پیدا کرد. این سنگ ها نیز مانند انواع سنگ ساختمانی معادن خاص خود را دارند و تفاوت آنها با دیگر سنگ ها از نظر قیمت ممکن است بسیار زیاد باشد. این سنگ ها از نظر طرح و رنگ و نقش تنوع بسیار بالایی دارند و نمونه های بسیار زیادی از انواع سنگ قیمتی را در سراسر جهان می توان یافت. همانطور که سنگ ساختمان در انواع مختلف با تنوع بالایی از طرح و رنگ اعم از سنگ مرمر و سنگ مرمریت یافت می شود. نمونه های مختلفی از سنگ های زینتی را نیز می توان در طبیعت پیدا کرد.
این سنگ های جذاب و زیبا را برای ساخت انواع جواهرات به کار می برند.

ارزش سنگ های قیمتی به چیست؟

همانطور که از نام آنها برمی آید این سنگ ها از ارزش بالایی برخوردار می باشند اما این سنگ ها از نظر ارزش و قیمت با هم تفاوت دارند و قیمت سنگ های قیمتی به کمیاب بودن , میزان درخشش , رنگ , قابل حمل بودن و صیقل پذیری آنها بستگی زیادی دارد. اندازه و ابعاد این سنگ ها نیز می تواند در ارزش نهایی سنگ موثر باشد.
جواهرات معمولات گونه ای از انواع گوهر ها به شمار می روند که جنبه تزئینی دارند و خود به دو دسته سنگ های معدنی گرانبها و گوهرها طبقه بندی می شوند. هر چه سنگ ها ناخالصی کمتری داشته باشند و یا رنگ آنها بهتر و زیباتر باشد ارزش بالاتری نسبت به دیگر سنگ ها پیدا می کنند. همچنین تراش سنگ های قیمتی نیز روی ارزش آنها اثرگذار است در ادامه با تراش سنگ قیمتی و زینتی بیشتر آشنا می شویم.

منشا سنگ های قیمتی

سنگها و گوهرهای قیمتی در محیط های مختلفی می تواند تشکیل شود. برخی از جواهر سنگ ها ریشه معدنی ندارند و به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند این سنگها را سنگ های قیمتی ارگانیک می نامند. این سنگ ها یا منشا گیاهی دارند و یا در آب دریا تشکیل می شوند. این سنگ ها جزء گوهرها محسوب می شوند اما در دسته بندی جواهرات و سنگ های قیمتی دسته بندی نمی شوند. کهربا و مرجان های دریایی و مروارید ها از انواع این سنگ ها هستند که مصارف تزئینی مختلفی دارند. گوهرها از نظر قیمت به چند دسته تقسیم می شوند. جواهرات بخش عمده ای از سنگ های قیمتی را تشکیل می دهند.
سنگ ها و جواهرات قیمتی شامل چهار دسته سنگ :

 • الماس
 • زمرد
 • یاقوت قرمز
 • یاقوت کبود

می باشند و سایر سنگ ها به دسته سنگ های نیمه قیمتی تقسیم بندی می شوند. در حال حاضر در جهان بیش از 4 هزار سنگ زینتی شناسایی شده است. از بیشترین سنگ های زینتی که مورد استفاده قرار می گیرند و معروفیت بیشتری دارند می توان به سنگ هایی مثل فیروزه، مروارید، انواع توپال، انواع گارنر، و انواع کوارتز در رنگ های مختلف اشاره نمود همچنین چند نوع سنگ نیمه گرانبها وجود دارد که از نظر قیمت، بهای بیشتری دارند و از آن جمله می توان به سنگ الکساندرید، آکوامارین و تانزانایت اشاره نمود.

شکل گیری سنگ های قیمتی

گوشته زمین 80 درصد از کل زمین را تشکل می دهد اما تنها دو سنگ قیمتی الماس و زبرجد در این قسمت از زمین تشکل می شوند. گوشته از سنگ مذابی به نام ماگما به همراه لایه فوقانی جامد تشکیل شده است. سنگ هایی که در گوشته تشکیل می شوند،نیز از پوسته زمین استخراج می شوند. پوسته زمین از سه گونه کانی به وجود آمده است. این سه کانی را در علم زمین شناسی به نام های :

 • سنگ های آذرین
 • سنگ های دگرگونی
 • سنگ های رسوبی

می شناسند.
سنگ های قیمتی می توانند از یک یا چند کانی برای تشکیل شدن استفاده نمایند.
گوهرهای تشکیل شده از سنگ های آذرین عبارتند از: گروه کریسوبریل، تمامی کوارتزها (شامل آمتیست، سیترین و آمترین)، بریل ( زمرد، مورگانایت و آکوامارین )، گارنت، سنگ ماه، آپاتیت ، الماس، لعل، تانزانیت، تورمالین، توپاز و زیرکن.
گوهرهای تشکیل شده از سنگ های رسوبی به عنوان کانی اصلی تشکیل دهنده آن شامل سنگ هایی مثل جاسپر، مالاکیت ، اپال و زیرکن می باشند.
گوهرهایی که از کانی های دگرگونی به عنوان کانی تشکیل دهنده  اصلی خود استفاده می کنند شامل بریل ، یشم،لاجورد، فیروزه، لعل ، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زیرکن می باشند.

جواهرتراشی

از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به دو شکل کلی می توان استفاده نمود.
 استفاده به عنوان نگین در زیورآلات از موارد استفاده سنگ های قیمتی است. همچنین استفاده از این سنگ ها در فرم های فانتزی و با به صورت جواهر و سایر موارد از دیگر موارد کاربرد سنگ های قیمتی است. سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی را هرگز نمی توان به صورت خام مورد استفاده قرار داد و این سنگ ها باید برش خورده و تراش داده شوند تا به شکل و اندازه دلخواه در آیند و پس از این مرحله نوبت به پولیش می رسد تا سنگ از نظر جلوه و جلا و درخشش نیز مورد نظر و پسند در آید. پس از این مرحله این سنگ ها برای نصب روی جواهراتی مانند گوشواره ،گردنبند، آویز، دستبند و سایر موارد آماده می شوند.
برای ساخت یک جواهر زیبا از سنگ های قیمتی باید از نظر تکنیکی به :

 • نوع برش
 • انتخاب مکان مناسب جهت برش روی سنگ خام
 • ضخامت برش
 • حذف رگه ها و ناخالصی ها و ترک های روی سنگ خام
 • رفع حفره ها و ناخالصی های عمده توسط برش مناسب
  توجه داشت.

اهمیت تراش در سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی خام ممکن است دارای رگه ها , ترک ها یا شکاف هایی باشند و این رگه های ناخالصی می تواند کار برش سنگ را مشکل تر نماید. از این رو انتخاب مکان برش مناسب اهمیت زیادی دارد بنابراین برش در سنگ های قیمتی خام بسیار مهم است و به مهارت جواهرساز نیز بستگی زیادی دارد. همانطور که قبلا گفته شد قیمت یک سنگ جواهر به نوع تراش آن نیز بستگی دارد و هر چه در تراش سنگ مهارت و تخصص بیشتری به کار گرفته شود ارزش آن سنگ نیز افزایش پیدا می کند.
به طور کلی دو نوع تراش روی سنگ های قیمتی انجام می شود که شامل :

 • تراش ساده
 • و تراش زاویه دار

می باشد.
گوهر تراشی نیز که شامل برش سنگ های نیمه قیمتی و در برخی موارد سنگ های قیمتی است به چهار مرحله :

 • برش
 • سایش
 • فرم دهی
 • و پولیش

تقسیم بندی می شود.
صنایع سنگ گلدستون از شرکت های تولید کننده سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان می باشد. این شرکت مناسب ترین قیمت سنگ اسلب را نیز ارائه می کند و در زمینه فروش انواع سنگ های مختلف تخصص دارد برای مشاوره کافیست با گلدستون در تماس باشید.