یکی از انواع سنگ مرمریت ایرانی , سنگ مرمریت لاشتر می باشد که معمولا به دو صورت سنگ لاشتر تیشه ای و سنگ لاشتر سابیده فرآوری شده و وارد بازار می گردد. این سنگ در بازارهای جهانی با نام  سنگ پیترا (Piatra Grey ) مشهور است و می تواند در ابعاد تایل و اسلب برش داده شود. اصفهان خاستگاه اصلی این سنگ لاشتر است و معدن این سنگ در 35 کیلومتری جنوب اصفهان و در منطقه ای به لاشتر واقع شده است. اصفهان قطب اصلی تولید سنگ در کشور محسوب می شود و یکی از مرغوب ترین سنگ های این شهر سنگ لاشتر به شمار می آید.

ویژگی های سنگ مرمریت لاشتر

یکی از مهمترین ویژگی هایی که سبب می شود کاربردهای بسیار زیادی از سنگ مرمریت لاشتر انتظار داشته باشیم جذب آب پایین این سنگ است. سنگ های لاشتر مقاومت خوبی در مقابل نفوذ آب دارند به این معنی که آب و رطوبت به سختی می تواند روی این سنگ تاثیر داشته باشد به این جهت است که سنگ لاشتر را برای استفاده در سرویس های بهداشتی به کار می برند.
همچنین مقاومت بالایی که این سنگ دارد باعث می شود تا از این سنگ کاربردهای دکوراتیو انتظار داشته باشیم. این سنگ ساختمانی از جنس مرمریت است و آن را می توان در ابعاد و سایزهای مختلف برش داد به این دلیل آن را می توان در بخش های مختلف ساختمان به کار برد. برای مثال سنگ پله و سنگ کف ساختمان از کاربردهای مهم این سنگ می باشد. سنگ فرشهای داخلی و خارجی از کاربردهای عمده این سنگ است زیرا به خوبی در شرایط آب و هوایی سخت و تغییرات دمایی از سرد تا گرم می تواند مقاومت نماید و در مقابل بارش باران و تابش آفتاب نیز کاملا مقاوم است.
ابعاد مورد استفاده برای سنگ فرش 40*40 است.

 • مقاومت بالا
 • ضد لغزندگی
 • مقاوم به انواع آب و هوا
 • و قیمت مناسب

از دیگر ویژگی هایی است که سنگ مرمریت لاشتر دارد.
از مشخصات ظاهری سنگ مرمریت لاشتر می توان به رنگ زمینه مشکی یا طوسی و یا خاکستری آن اشاره کرد که رگه های سفید رنگی در آن دیده می شود. این سنگ طبیعی معمولا به روش های:

 •  سائیده
 • تامبل
 • بوش همر
 • تیشه ای
 • و هوند

فرآوری می گردد و راهی بازار مصرف می شود.

دو کاربرد مهم سنگ مرمریت لاشتر

همانطور که گفتیم سنگ مرمریت لاشتر از مقاومت بالایی برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها دارد.
مقاومت این سنگ به اندازه ای زیاد است که از آن در نمای میدان نقش جهان اصفهان استفاده شده است و تا کنون پس از گذشت سال ها هیچگونه آسیبی به این سنگ وارد نیامده است. میدان آزادی تهران نیز از دیگر مکان های مهمی است که از سنگ مرمریت لاشتر در نمای سنگ فرش آن استفاده شده است و این سنگ به خوبی مقاومت خود را در این دو مکان به نمایش گذاشته است. زیرا این دو از مکان های بسیار پر رفت و آمد شهر به شمار می آیند و این سنگ گذرگاه ماشین ها, انسان ها و حتی حیوانات زیادی بوده است اما هنوز هم استواری خود را حفظ کرده و پابرجا باقی مانده است.
سطح این سنگ تیشه شده است
و برای استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان و سنگ فرش بسیار مناسب است
زیرا از لغزندگی سطح جلوگیری می کند.
کاربرد مناسب دیگر این سنگ ساختمانی استفاده به عنوان سنگ کف پارکینگ است زیرا از رفت و آمد ماشین ها آسیبی نمی بیند و رد لاستیک ماشین ها روی این سنگ باقی نمی ماند زیرا رنگ این سنگ تیره است و رد تیره لاستیک ماشین ها روی آن اثری ندارد و از زیبایی اولیه سنگ چیزی کم نمی شود. این سنگ امروزه یکی از پرفروش ترین انواع سنگ ساختمانی در عرصه صادرات جهانی است و بسیاری از تولیدات از سنگ مرمریت لاشتر به کشورهای خارجی صادر می گردد.

دانستنی های سنگ مرمریت لاشتر

سنگ مرمریت لاشتر نوعی سنگ مرمریت است که با درجه و کیفیتی متفاوت از سنگ مرمریت اصل یافت می شود.
این سنگ ساختمانی از سختی بالایی برخوردار است. در بسیاری از موارد در کارخانه سنگ را به صورت نسابیده عمل می آورند و سپس به صورت دستی یا دستگاهی آن را تیشه خور می کنند که بر همین اساس به آن سنگ مرمریت لاشتر تیشه دستی و سنگ مرمریت لاشتر تیشه دستگاهی گفته می شود. علت تیشه کردن این سنگ این است که سختی آن بالا بوده و برای کاربرد در فضاهای بیرونی باعث می شود تا اصطکاک روی سنگ افزایش پیدا کند و از میزان لغزندگی آن کم شود.
سازندگان و سفارش دهندگان سنگ مرمریت لاشتر این سنگ ساختمانی را به دو صورت :
سنگ لاشتر کم تیشه
سنگ لاشتر پرتیشه
می شناسند که سنگ کم تیشه یک بار تیشه می خورد.
اما سنگ پر تیشه چندین نوبت تیشه می خورد به این ترتیب هیچ فضای خالی روی سنگ دیده نمی شود. از این سنگ در بوک مچ کردن استفاده می شود و رنگ خاص آن در بازارهای داخلی و خارجی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در روند تولید و فرآوری این سنگ ساختمانی از اپوکسی برای پر کردن خلل و فرج های سطحی سنگ استفاده می شود. در فرآوری این سنگ به روش تایل از ماستیک بی رنگ یا همرنگ زمینه برای پر کردن رگه های بسیار ریز سطحی سنگ استفاده می شود. روش UV غیر مستقیم، رزین مخصوص را به داخل رگه های سنگ هدایت کرده و آن را تثبیت می نماید این عمل فرآوری خوب در پولیش و صیقلی شدن سنگ را سبب می شود.
این سنگ مرمریت از جمله محبوب ترین مرمریت ها به شمار می رود.
از مهمترین کاربردهای سنگ مرمریت لاشتر در:

 • دیوار های داخلی و خارجی ساختمان
 • سنگ کف
 • سنگ پله
 • سرویس های بهداشتی
 • و سنگ کابینت

می باشد.
لابی هتل ها
نمای داخلی و خارجی و سنگ کف رستوران ها و کافی شاپ ها
و سایر مکان ها از کاربردهای مهم سنگ لاشتر است.

قیمت سنگ مرمریت لاشتر

برای تعیین قیمت سنگ مرمریت لاشتر باید به کوپ خام آن توجه نمود زیرا قیمت سنگ اسلب لاشتر و یا قیمت این سنگ در سایزهای دیگر با هم تفاوت زیادی دارد. در فرآوری این سنگ باید استانداردهای جهانی رعایت شود و ضخامت این سنگ معمولا باید 2 سانتی متر باشد. برای فرآوری سنگ مرمریت لاشتر معمولا از کوپ های بزرگ استفاده می کنند که یک دست و سالم نگه داشتن این کوپ ها بسیار مشکل است که این در قیمت سنگ مرمریت اثرگذار است و باعث افزایش قیمت آن می شود.
سنگ مرمریت لاشتر در میان انواع سنگ ایرانی از قیمت مناسب تری برخوردار است اما کیفیت و مقاومت آن نسبت به قیمت آن بسیار عالی است. از این رو استفاده از سنگ مرمریت لاشتر در پروژه های مختلف اعم از نمای فضاهای بیرونی و درونی بسیار مقرون به صرفه است. قیمت این سنگ با قیمت سنگ مرمریت مشکی نجف آباد تقریبا برابری می کند. و هر دو از سنگ های با زمینه تیره اما لوکس و زیبا می باشند. اگر به دنبال استفاده از سنگ ساختمانی با زمینه تیره هستید
این دو سنگ هم قیمت مناسبی دارند و هم از کیفیت بالایی برخوردار می باشند
اما دقت نمایید که این سنگ ها در بازارهای جهانی مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند.