سنگ مرمریت نمین یکی از سنگ های قدیمی ایرانی است که معادن آن در استان های سردسیر کشور یافت می شود. در این استان ها انواع سنگ های مرمریت مرغوب و با کیفیت را می توان یافت اما مهمترین آن سنگ نمین می باشد. شهرستان نمین در استان اردبیل یک منطقه کوهستانی است که معادن مرمریت بسیار خوب و با کیفیت بالا در آن وجود دارد و سنگ نمین نیز از جمله سنگ های زیبا و مرغوب این منطقه به شمار می آید. اگر سنگ مرمریت با زمینه روشن یکی از انتخاب های شما برای نمای ساختمان است می توانید به سنگ نمین نیز به عنوان یک گزینه بسیار عالی توجه نمایید. این سنگ ساختمانی یکی از سنگ های زیبای معادن ایران است و شما می توانید آن را در اندازه های دلخواه و سنگ اسلب داشته باشید و برای طراحی فضای داخلی و خارجی از آن استفاده نمایید.

مشخصات سنگ مرمریت نمین

سنگ مرمریت نمین دارای زمینه ای روشن به رنگ کرم می باشد.
رگه های کلسیتی خاکستری رنگ در این سنگ با هاله ای سفید که در سطح آن پراکنده شده است از ویژگی های بارز این سنگ ساختمانی می باشد. در بعضی قسمت ها نیز رگه ها به رنگ گلبهی دیده می شود که باعث زیبایی بیشتر این سنگ شده است. هاله های سفید در این سنگ سطح آن را در برگرفته است و در تمام قسمت ها پراکنده شده است و به مانند ابرهای آسمان دیده می شود. از این جهت است که به آن سنگ نمین گل یخی نیز گفته می شود. از نظر شفافیت در رنگ و کیفیت جنس این سنگ در سطح بسیار بالایی قرار دارد و جزو دسته بندی سنگ صادراتی مرغوب ایرانی قرار دارد. به همین دلیل یکی از گزینه های بسیار خوب برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان اعم از سنگ کف ساختمان استفاده از سنگ مرمریت نمین می باشد.
از دیگر ویژگی های سنگ مرمریت نمین می توان به تراکم بسیار بالا و بافت عالی آن اشاره نمود. تخلخل این سنگ بسیار کم است از این رو ساب پذیری و صیقل پذیری بسیار بالایی دارد و در حد جلای آینه ای می تواند صیقل داده شود. این سنگ را می توان در ابعاد و اندازه های مختلف با ضخامت های متفاوت جهت کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار داد.

فرآوری سنگ مرمریت نمین

این نوع سنگ مرمریت را می توان از طریق اسلب بری فرآوری نمود.
در ادامه از اپوکسی برای پر کردن رگه های بسیار ریز روی سطح سنگ استفاده می شود.
نوع دیگر استفاده از روش تایل در فرآوری است که از ماستیک بی رنگ یا رنگ زمینه برای پر کردن منافذ بسیار ریز روی سطح سنگ استفاده می شود. از روش UV به روش غیر مستقیم نیز برای هدایت رزین مخصوص به داخل رگه ها و ثابت کردن آن استفاده می شود. این کار به فرآوری خوب سنگ و پولیش و صیقلی شدن سنگ کمک زیادی می کند. فرآوری خوب باعث می شود تا مقاومت و ماندگاری سنگ مرمریت نمین افزایش پیدا کند
و زیبایی و شفافیت آن بیشتر به چشم آید.
از مهمترین کاربردهای سنگ مرمریت نمین می توان به استفاده در:

  • دیواره های داخلی و خارجی ساختمان
  • سنگ کف ساختمان
  • سنگ پله و راه پله
  • و سنگ کابینت آشپزخانه

اشاره نمود.

مزیت استفاده از سنگ های ایرانی

ایران از نظر معادن سنگ مرمریت بسیار غنی است.
همچنین انواع سنگ مرمر بسیار مرغوب نیز در کشور ما تولید می شود و معادن متعددی از این سنگ های زیبا در سراسر کشور وجود دارد که از نظر زیبایی , کیفیت و کارایی در سطح بسیار بالایی هستند و می توانند با انواع سنگ خارجی برابری نمایند. یکی از مهمترین مزیت استفاده از سنگ طبیعی ایرانی قیمت بسیار مناسب آن نسبت به سنگ وارداتی است. سنگ مرمریت نمین نیز از جمله سنگ های ایرانی است که از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است ضمن این که کیفیت آن در برابر قیمت مناسب آن بسیار عالی است. زیبایی و زمینه روشن این سنگ از دیگر مزیت های استفاده از آن در نمای داخلی و خارجی ساختمان است.
به دلیل روشن بودن زمینه این سنگ ساختمانی زیبا قیمت آن کمی افزایش پیدا می کند اما قیمت سنگ نمین در مقایسه با انواع سنگ کرم خارجی بسیار مناسب تر است. برای سفارش سنگ مرمریت نمین و انواع سنگ مرمریت کرم رنگ می توانید با صنایع سنگ گلدستون تماس بگیرید.

سنگ مرمریت نمین سنگ کرم ایرانی

ایران از نظر معادن سنگ کرم نیز بسیار غنی است و انواع سنگ با زمینه رنگ روشن همچون:

  • سنگ دهبید کرم
  • سنگ مرمریت چهرک
  •  و سنگ مرمر کرمان

در ایران تولید می شود که از حیث زیبایی در جهان کم نظیر می باشند.
سنگ ایرانی اعم از سنگ نمین را می توان به صورت سنگ اسلب تولید نمود که این نکته نیز از دیگر مواردی است که در سنگ های با کیفیت خارجی دیده می شود. با کیفیت , ضخامت و ابعاد مناسبی که سنگ های ایرانی دارند می توان از آنها برای صادرات سنگ به سایر کشورها نیز استفاده نمود که در این میان می توان به سنگ نمین و سنگ مرمریت دهبید اشاره کرد که از مهمترین سنگ های صادراتی ایرانی به شمار می روند.
یکی از مهمترین رقبای سنگ های صادراتی با زمینه روشن سنگ مرمریت لته ترکیه است. اما سنگ دهبید و سنگ مرمریت نمین ایرانی از سنگ هایی هستند که می توانند با این سنگ خارجی رقابت نمایند و از نظر کیفیت و زیبایی چیزی از این سنگ کم ندارند این در حالی است که شما برای خرید سنگ مرمریت لته و یا دیگر سنگ های خارجی مثل سنگ مرمریت کاپوچینو با زمینه روشن باید قیمت بسیار بالاتری پرداخت نمایید.