انتخاب محصولات محافظ و شوینده سنگ از تمهیدات لازم برای نگهداری و نظافت سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان می باشد و شرکت های مختلفی در زمینه تولید انواع محافظ و شوینده سنگ تزئینی ساختمانی فعالیت دارند. اما آشنایی با محصولات شیمیایی شوینده و محافظت کننده سنگ ها باعث می شود تا بتوانیم بهترین مواد برای شستشو و تمیز کردن سنگ نمای خانه یا محل کار خود انتخاب کنیم. نظافت و شستشو یکی از مهمترین نکاتی است که در مورد نمای یک ساختمان باید به آن دقت کنیم.
انتخاب متریالی که قابلیت شستشو و تمیز کردن داشته باشد و لکه ها , آلودگی ها و گرد و غبار به سادگی از روی سطح آن پاک شود. سنگ ساختمانی یکی از گزینه های مناسب برای نمای داخلی و خارجی ساختمان است زیرا سنگ ها قابلیت تمیز شدن را دارند و محافظت از آنها نیز کار ساده ای است. سنگ نیز مانند هر متریال دیگری نیاز به مراقبت و روش های نگهداری مناسب دارد تا دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد و بتوانند در مدت زمان طولانی همچنان زیبایی خود را حفظ نماید.

لزوم محافظت و نگهداری از سنگ ساختمانی

برای داشتن سنگ هایی با طول عمر بالا و ظاهر زیبا حتی پس از سال های طولانی نیازمند آشنایی با روش های نگهداری و محافظت از سنگ ها می باشد. شاید شما نیز ساختمان های قدیمی با عمر هزاران ساله را دیده باشید که پس از گذشت این همه سال همچنان با نمای سنگی زیبای خود می درخشند و زیبایی خود را همچنان حفظ نموده اند و این به دلیل نگهداری و تمیز کردن سنگ ها به روش مناسب می باشد. برخی مردم تصور می کنند که سنگ ها نیازی به تمیز کردن و نظافت ندارند و باید اجازه داد تا زمان بگذرد و سنگ کار خودش را انجام دهد اما واقعیت این است که سنگ نیز به نگهداری و مراقبت مناسبی نیاز دارد.
و باید تمهیدات لازم برای محافظت و نظافت سنگ ساختمانی منظور شود.
مشتریان اغلب به رنگ سنگ ساختمانی توجه می کنند و به شیوه های مراقبت و تمیز کردن آن توجهی نمی کنند. اما باید بدانید که سطح سنگ به مرور زمان ساییده می شود و دچار خوردگی می شود. برخی از سنگها زودتر از سایر سنگ ها دچار ساییدگی می شوند اما یک ویژگی خوب سنگ این است که اگر دچار ساییدگی یا خراشیدگی شود می توان آن را به حالت اولیه برگرداند. در صورتی که سایر متریال ها مثل سرامیک چنین قابلیتی ندارند. و این یک مزیت بسیار مهم برای سنگ طبیعی است.

محافظ و شوینده سنگ

سنگ ساختمانی را به سادگی می توان تمیز کرد.
تحقیقات نشان می دهد که جرم و میکروب و انواع آلودگی به سادگی از روی سطح سنگ آشپزخانه تمیز و پاک می شود. این مسئله در زمینه بهداشتی بودن مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. تمیز کننده های با ph خنثی یعنی تقریبا با ph برابر 7 بهترین تمیز کننده ها برای سنگ نمای ساختمان به ویژه دکوراسیون داخلی می باشد. این تمیز کننده به سادگی انواع سنگ مرمریت و سنگ مرمر را تمیز می کنند بدون اینکه آسیبی به سنگ وارد نموده یا باعث تغییر رنگ آن شوند. برای این کار باید از محصولات محافظ و شوینده سنگ مناسب استفاده نمود.
پیش از انتخاب هر گونه محصولات محافظ و شوینده سنگ باید ابتدا تفاوت میان سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی را بدانیم. سنگ مصنوعی از سنگ های مهندسی شده است که تولید دست انسان است اما سنگ طبیعی به خودی خود در طبیعت یافت می شود و تنها باید آن را استخراج کرده و فرآوری نمود. بدون این که نیازی به ایجاد تغییری در بافت و ساختار آن باشد. سنگ های طبیعی از زمین می آیند اما سنگ های مصنوعی رزین شده در کارخانه تولید می شوند. همچنین تخلخل سنگ نیز مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه شوند. معمولا سنگ های با تخلخل بالا زودتر از سایر سنگ ها لک می شوند.
سنگ هایی مثل تراورتن تخلخل بالایی دارند از این جهت امکان لک شدن آن ها زیاد است.
اما سنگ مرمر با اینکه بافت نرم تری دارد و راحت تر خراش برمی دارد.
 تخلخل کمتری دارد و تخلخل با نرم بودن تفاوت زیادی دارد.

تاثیر فرآوری در افزایش مقاومت سنگ

فرآوری سنگ تاثیر بسیار زیادی در نظافت پذیری و عدم لک شدن سنگ دارد.
مراحل تکمیلی در تولید یک سنگ ساختمانی اهمیت زیادی دارد زیرا در این مرحله از روشهای خاصی برای فرآوری سنگ استفاده می شود و به این ترتیب علاوه بر افزایش مقاومت و زیبایی ویژگی های دیگر مثل تخلخل سنگ برطرف شده و سنگ دیرتر لک می شود. صیقل کردن سنگ تخلخل را کاهش می دهد و با کاهش جذب سطحی نظافت و تمیز کردن سنگ بسیار ساده تر می گردد. از طرف دیگر مقاومت در برابر سرخوردگی از دیگر ویژگی هایی است که به ویژه در سنگ کف ساختمان و سنگ فرش باید به آن توجه نمود. سنگ ساب خورده لغزنده تر است
اما از زیبایی بیشتری برخوردار می باشد
و نظافت پذیری آن ها نیز افزایش پیدا می کند.
سنگ مرمر صیقل داده شده می تواند بسیار زیبا باشد اما این سنگ همیشه به این صورت باقی نمی ماند و می تواند لک شود. سنگ ها در ابتدای نصب صیقلی و صاف هستند و کمتر دچار لک و آلودگی می شوند و تمیز کردن آنها با یک محلول تمیز کننده بسیار ساده است. با استفاده از این محلول محافظ و شوینده سنگ می توان سطحی زیبا و شفاف و تمیز داشت. اگر سنگ به مرور دچار خراش های کوچکی شود نیز با این محلول می توان از پیشروی آن جلوگیری نمود.

محافظ و شوینده سنگ به روش تزریق

آغشته کردن سنگ به مواد محافظ از سنگ ها مراقبت می کند.
و طول عمر و مقاومت آنها را افزایش می دهد.
با این کار نیاز به تمیز کردن حذف نمی شود
اما تمیز کردن و نظافت سنگ را بسیار ساده تر می کند.
فاکتورهای مهمی وجود دارد که می تواند روی ماندگاری سنگ ها تاثیر گذار باشد که می توان:

  • میزان تردد روی سنگ و سایش آن
  • میزان در معرض مواد شیمیایی بودن سنگ
  • دوره های نظافت و تمیز کردن سنگ
  • و ...
    را نام برد.

انواع روش های محافظ و شوینده سنگ

یکی از محصولات محافظ و شوینده سنگ استفاده از روش های تزریق است در این روش مواد شوینده یا بخار به داخل سنگ نفوذ می کنند و تمیز کردن آن را آسان تر می نمایند. همچنین خلل و فرج سطح سنگ نیز در این روش کاهش پیدا می کند. در صورت خراشیدگی و ساییدگی سطح سنگ این روش سریعا آن را فاش می نماید این روش برای سنگ نمای خارجی چندان مناسب نیست. برای جلوگیری از نفوذ اسید به داخل سنگ می توان از محافظت کننده ها استفاده کرد. وظیفه این محصولات محافظ و شوینده سنگ آسان تر نمودن نظافت و تمیز کردن سنگ است.
با این روش تراش و رنگ سنگ دوام بیشتری خواهد داشت.
زمانی که از سنگ مرمر یا سنگ مرمریت برای سنگ کف استفاده می کنید می توانید از یک پادری در جلوی درب ورودی ساختمان استفاده نمایید. با این کار آلودگی هایی که به کف کفش چسبیده است گرفته می شود و به این ترتیب آسیب کمتری به سنگ کف وارد می آید. در حالت کلی حلال ها در مقایسه با آب مواد بهتری برای تمیز کردن سنگ هستند. تبخیر شدن سریع حلال ها باعث می شوند این مواد محافظ و شوینده سنگ به سادگی از روی سنگ برطرف شوند. اگر سنگ دارای لکه های عمیق باشند می توان از مواد محافظ و شوینده سنگ که برای تمیز کردن نقطه ای سنگ به کار می روند استفاده نمود.