تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما می تواند مانع از آن شود که نمای ساختمان زیبایی خود را به نمایش بگذارد بهترین کاری که برای تمیز کردن نمای ساختمان می توان انجام داد نماشویی است. اما آلودگی های محیطی و جوی یکی از مضرترین چیز ها برای سلامت انسان ها , حیوانات و گیاهان است و تاثیرات بسیار مخربی روی محیط زیست دارد. علاوه بر این ها آلودگی های جوی می تواند روی سنگ ساختمانی نیز اثر گذار باشد و باعث شود نمای سنگی ساختمان به خوبی دیده نشود و یا به مرور زمان از بین برود.
استفاده از سنگ برای نمای ساختمان از دیرباز بسیار مرسوم بوده است.
و مهمترین سنگ هایی که برای نما به کار می روند شامل انواع:

سنگ ها ویژگی های بسیار خوبی دارند که استفاده از آنها را در نمای ساختمان امکان پذیر می نماید.

 اما از طرف دیگر تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما نیز بسیار مهم است.
 زیرا می تواند در دراز مدت باعث تخریب سنگ و نمای ساختمان شود.

اهمیت اثر آلودگی های جوی بر سنگ ساختمان

تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما به اندازه ای مهم و زیاد است که بررسی های مختلفی روی آن انجام گرفته است و نوع و اثر هر آلاینده روی نمای سنگ ساختمان مورد مطالعه قرار گرفته است. یکی از آلاینده های مهم که اثرات منفی و مخربی روی نمای ساختمان به ویژه سنگ ساختمانی دارد باران های اسیدی است. باران های اسیدی دارای ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که در شهرهای بزرگ و آلوده فراوان دیده می شود.

 • خودروهای دودزا و فرسوده
 • کارخانجات مختلف
 • قطع درختان و فضای سبز
 • و از بین بردن پوشش های گیاهی
 • از مهمترین عواملی هستند که موجب افزایش باران های اسیدی در یک شهر یا منطقه می شوند.

این مسئله به ویژه در کلانشهر ها بسیار دیده می شود.

تاثیر باران های اسیدی بر نمای ساختمان

ترکیبات شیمیایی مختلف مانند دی اکسید کربن، اسید سولفوریک، اکسیدهای نیتروژن و ذراتی مثل دوده، از جمله آلاینده های جوی هستند که اثرات منفی روی نمای سنگ ساختمانی دارند. دی اکسید کربن یکی از گازهای گلخانه ای است که باعث گرم شدن زمین نیز می شود. این ماده می تواند با آب موجود در هوا و رطوبت آن ترکیب شده و موجب تولید اسید کربنیک گردد. در بارندگی های معمولی، درصد بسیار کمی از اسید کربنیک وجود دارد که ph آن حدود 5.6 است. همانطور که می دانیم ph=7 خنثی می باشد و  ph =0 بیشترین خاصیت اسیدی را از خود نشان می دهد.
حتی اگر میزان دی اکسید کربن در هوا بیش از حد زیاد شود باز هم میزان اسیدی بودن باران افزایش چشمگیری نخواهد داشت اما واکنش آلاینده های دیگر که در هوا معلق می باشند مثل دی اکسید سولفور و اکسید های نیتروژن می تواند موجب ایجاد باران های اسیدی شود. دی اکسید سولفور با آب موجود در جو می تواند واکنش دهد و اسید سولفوریک (H2SO4) تولید نماید. به این فرایند تولید باران اسیدی گفته می شود. اسید سولفوریک آلاینده ای است که می تواند میزان اسیدی بودن باران را تا  ph=4.5 و در گاهی موارد به 3.5 نیز افزایش دهد. اکسید نیتروژن که در هوا معلق است می تواند باعث اسیدی بودن باران تا این میزان ph نیز گردد. این ماده موجب تشکیل اسید نیتریک در باران می شود.

تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما بر سنگ نما

بیشترین تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما ناشی از باران های اسیدی است.
آلاینده های مختلف از جمله باران های اسیدی به اشکال مختلفی می تواند روی سنگ نما و سنگ کف ساختمان یا پیاده رو اثر بگذارد. ترکیبات خاصی که در سنگ های مختلف وجود دارد ممکن است در مقابل این باران های اسیدی دچار واکنش شده و به مرور باعث از بین رفتن زیبایی اولیه سنگ ساختمان شوند. برای مثال سنگ هایی که دارای کربنات کلسیم می باشند پتانسیل بالایی برای واکنش با محلول های اسیدی دارند. این سنگ ها منافذ بزرگی داشته که سطح وسیعی برای ایجاد واکنش های شیمیایی فراهم می نماید. نمک حاصل از واکنش در منافذ و شکاف ها بهتر جای می گیرد و باعث می شود تا سنگ سریعتر تخریب شود.
سنگ مرمر از جمله سنگ هایی است که دارای میزان بالایی کربنات کلسیم است. سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان می تواند در معرض انواع آلاینده ها به مرور زمان از بین برود و زیبایی اولیه خود را از دست بدهد. لایم استون یا سنگ آهک و تراورتن نیز دارای مقادیر بالایی از کربنات کلسیم هستند و این سنگ ها نیز در مقابل باران های اسیدی می توانند آسیب پذیر باشند. بررسی ها نشان می دهد سنگ گرانیت نسبت به دیگر سنگ ها مقاومت بیشتری در برابر تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما دارد. این در حالی است که ساختمان های با نمای مرمر می توانند در این مورد بسیار آسیب پذیر باشند.
ویژگی های سنگ اعم از:

 • تخلخل
 • میزان جذب آب
 • ترکیبات سنگ
  و ... نیز در میزان تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما موثر است.

و باید از سنگی استفاده شود که ویژگی های مقاومتی بالاتری داشته باشد
برای مثال سنگ مرمریت مقاومت خوبی در مقابل این آلاینده ها و استفاده در نمای بیرون ندارد.

هوازدگی نمای ساختمان

علاوه بر تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما ، هوازدگی از دیگر مشکلاتی است که می تواند روی سنگ نمای ساختمان اثر گذار باشد.
هوازدگی در اثر شرایط جوی به وجود می آید و تاثیرات مخربی روی نمای ساختمان دارد.
مجسمه آبراهام لینکلن ساخته شده از سنگ مرمر در شهر نیویورک در طی 80 سال به اندازه 8 میلیمتر دچار سایش گردیده و از ابعاد آن کاسته شده است. و این یکی از نمونه های بارز هوازدگی و تاثیر آلاینده ها بر سنگ ساختمانی است. سایش شیمیایی یکی از مشکلات عمده سنگ ساختمانی در نمای بیرونی است که آلاینده های محیطی و هوازدگی باعث بروز آن می شود. سنگ های دارای رنگ روشن به مرور زمان دچار تیرگی شده و از کارایی و زیبایی آنها کم می شود.  استفاده از سنگ اعم از سنگ کرم و انواع سنگ ساختمانی با فرآوری خوب می تواند برای نمای بیرون مناسب باشد. در کشورهای پیشرفته دارای صنعت ساختمان, استفاده از سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان دارای قوانین و مقرراتی است.
که برای تحمل این سنگ ها در مقابل:

 • نیروی باد
 • زلزله
 • تغییر شکل های حرارتی
 • مقاومت در برابر باران های اسیدی
 • تغییرات دمایی و گرم و سرد شدن های متناوب با در نظر گرفتن وزن سنگ
 • نحوه اتصالات سنگ های نما و نوع قطعات
 • فاصله بین درزها

طراحی های خاصی انجام می شود تا از تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما و سایر موارد جلوگیری نماید.