مزیت سنگ طبیعی و برتری آن نسبت به سایر متریال ها در ساختمان سازی شاید سوال بسیاری از افراد باشد و اینکه چرا باید از سنگ ساختمانی طبیعی به جای سایر متریال های مصنوعی اعم از سنگ مصنوعی استفاده نمود. مزیت سنگ طبیعی بسیار زیاد است و اگر سنگ مورد نظر برای نمای ساختمان به درستی انتخاب شود می تواند به خوبی مزیت ها و ویژگی های خاص خود را به نمایش بگذارد. در اینجا با تعدادی از مهمترین ویژگی ها و مزیت سنگ طبیعی آشنا می شویم:

تنوع مهمترین مزیت سنگ طبیعی

یکی از مهمترین مزیت سنگ طبیعی تنوع بالایی است که این سنگ ها دارند.
سنگ های طبیعی از مواد معدنی متفاوت و نحوه شکل گیری گوناگون به وجود می آید
از این جهت بافت , رنگ و سایر ویژگی های هر سنگ با سنگ دیگر کاملا متفاوت است.
سنگ های ساختمانی بسیار زیادی وجود دارد که از بسیاری از جنبه ها با هم تفاوت دارند از این رو شما کمتر عنصری را با این میزان تنوع در طرح و رنگ و بافت پیدا خواهید کرد به صورتی که هر نوع سلیقه ای را می تواند پشتیبانی نماید. در حین شکل گیری یک سنگ فرآیند های متعددی رخ می دهد و همین امر تنوع سنگ ساختمانی طبیعی را سبب می شود. این تنوع بی نظیر دست معماران و طراحان دکوراسیون را باز گذاشته است تا با توجه به سبک و سیاق و رنگ بندی دکوراسیون از سنگ ساختمانی یا سنگ کف ساختمان مورد نظر خود استفاده نمایند.
و سنگ را با نما و فضای خود هماهنگ کنند.
تنوعی که شما هرگز در میان سازه های مصنوعی نخواهید یافت.
از مهمترین سنگ هایی که تنوع بالایی در آنها خواهید یافت سنگ مرمریت است. از زیباترین سنگ های مرمریت ایرانی می توان به سنگ دهبید و سنگ کرم اشاره کرد. همچنین انواع سنگ خارجی نیز وجود دارد که از نظر زیبایی , کیفیت و طرح و رنگ بی نظیر هستند که از آن جمله می توان به سنگ مرمریت امپرادور ترکیه اشاره کرد.

مزیت سنگ طبیعی قابل بازیافت و دوستدار طبیعت

از دیگر مزیت سنگ طبیعی در واقع همان طبیعی بودن آن است.
سنگ های طبیعی از دل طبیعت می آیند
و خود بخشی از طبیعت جهان را تشکیل می دهند
از این رو به طبیعت آسیب نمی رسانند
و کاملا قابل بازیافت و بازگشت پذیر به طبیعت می باشند.
برای تولید سنگ انرژی مصرف نمی شود و به همان شکل که در طبیعت وجود دارد می توان برای ساختمان سازی از آن استفاده نمود. تنها انرژی که صرف می شود برای استخراج و فرآوری سنگ به کار می رود. که در این چرخه نیز حتی از ضایعات به جا مانده از سنگ نیز می توان استفاده نمود و هیچ چیزی به هدر نمی رود. مزیت سنگ طبیعی نسبت به سایر متریال ها این است که کاملا طبیعی است از این رو هیچ آسیبی به افراد نمی رساند و هیچ آلاینده ای در بر ندارد. از این رو سنگ ها را می توان در مکان هایی که برای سرو و پخت غذا استفاده می شود نیز به کار گرفت.
تمیز کردن و نظافت این سنگ ها کار ساده ای است و به هیچ ماده شیمیایی نیاز ندارد.
گرما و حرارت نیز باعث نمی شود تا سنگ ساختمانی از خود مواد سمی یا مضر متصاعد نماید
و در هر شرایط یک ماده کاملا بی ضرر و بی خطر است.

یک مزیت سنگ طبیعی منحصر به فرد بودن آن است

دیگر مزیت سنگ طبیعی این است که این محصول تکرار نشدنی و منحصر به فرد است. زمانی که شما از یک سنگ خاص در پروژه خود استفاده می کنید مشابه آن را در جای دیگری نخواهید دید و کسی نمی تواند از طراحی شما تقلید نماید زیرا سنگ های طبیعی مشابه نیستند و کسی نمی تواند مشابه آن را تولید نماید. از این رو شما با انتخاب یک سنگ ساختمانی مناسب می توانید یک امضای ماندگار در طراحی نما داشته باشد.
مزیت سنگ طبیعی این است که سنگ های طبیعی را می توان به هر شکل برش داد و در طراحی داخلی استفاده نمود زیرا فناوری های جدید این امکان را در اختیار تولید کنندگان قرار داده است. پیاده سازی طرح های مختلف روی سنگ و حتی سه بعدی کردن آن نیز از دیگر ویژگی ها و مزیت سنگ طبیعی است که امکان تولید طراحی های خاص را نیز فراهم نموده است. یکی از سنگ های زیبایی که می توان از آن طرح های بسیار زیبا , سه بعدی و هندسی زیادی به دست آورد سنگ مرمریت مارمارا می باشد این سنگ را طراحان حرفه ای و خلاق می توانند با طرح های بسیار زیبا برای نما و طراحی دکوراسیون داخلی به کار برند.

مقاومت و دوام بالا یک مزیت سنگ طبیعی

مزیت سنگ طبیعی نسبت به سایر متریال ها طول عمر بالا , مقاومت عالی و کیفیتی ماندگار است. این ویژگی ها به طور کامل و یکجا در هیچ سازه دیگری یافت نمی شود مگر سازه های فولادی که آن هم از قیمت بسیار بالایی برخوردار است. سهولت در نگهداری , دوام و ماندگاری بالای سنگ ساختمانی و هزینه های پایین نگهداری از دیگر مزیت سنگ طبیعی است. پیشرفت های بسیاری در تولید سنگ ساختمانی به وجود آمده است که باعث شده سنگ های ساختمانی با کیفیت بالا و در سایزهای دلخواه و نازک تر برش بخورند.
همچنین نصب سنگ نیز به نحو ایمن تر و سریعتری انجام می شود
که در هزینه های نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد.
سنگ مرمر را می توان یکی از سنگ های پرطرفدار دانست که هم طول عمر بالا دارد و هم از زیبایی و قیمت مناسبی برخوردار است. سنگ مرمریت نیز در انواع مختلف خود برای نمای داخلی ساختمان و سنگ کف ساختمان بسیار مناسب است. بسیاری از مصالح ساختمانی پس از گذشت مدت زمانی زیبایی خود را از دست می دهند و بدمنظره می شوند.
اما مزیت سنگ طبیعی این است که همیشه زیبایی اولیه خود را حفظ خواهد کرد
و حتی پس از گذشت سال ها هنوز هم زیبا و شفاف به نظر می رسد.
مقاومت فشاری این سنگ نیز بالا است.
و در مقابل ضربات و فشارها کاملا مقاوم و ایمن است.

دیگر مزیت سنگ طبیعی

مزیت سنگ طبیعی بسیار زیاد است
که در این میان می توان به خواص فیزیکی مناسب این سنگ ها اشاره نمود.
سنگ طبیعی ظرفیت ذخیره گرمایی بالایی را دارد
 زمستانها خانه را شما را گرم تر و در تابستان ها آن را خنک تر نگه می دارد.
به این ترتیب که در تابستان با جذب نور خورشید مانع از ورود آن به ساختمان می شود و در زمستان از هدر رفت گرما جلوگیری می کند. این مسئله می تواند تا حد زیادی در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی نماید. دیگر مزیت سنگ طبیعی این است که این سنگ ها را می توان در ابعاد و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار داد. مهمترین و پرکاربردترین سنگ ساختمانی , سنگ اسلب است که در سایز بزرگ ارائه می شود اما سنگ ها را در سایزهای مختلف اعم از تایل نیز می توان ارائه داد که کاملا به سلیقه طراح یا کارفرما بستگی دارد. مزیت سنگ طبیعی بسیار زیاد است اگر قصد استفاده از سنگ طبیعی را دارید می توانید روی این مزیت سنگ طبیعی تکیه کنید که یک عنصر ماندگار , زیبا و همیشگی برای ساختمان خود انتخاب کرده اید.