بازاریابی سنگ ساختمانی یکی از بخش های مهم در تجارت سنگ است. در شرایط رکود اقتصادی تولید کنندگانی می توانند فروش سنگ ساختمانی خود موفق عمل کنند که دارای تیم بازاریابی قوی و متخصص باشند. در این صورت است که تضمین تولید سنگ و فروش آن وجود خواهد داشت. زمانی که بتوانیم سنگ تولیدی خود را با قیمت مناسب و در زمان و مکان مناسب به فروش برسانیم می توانیم بگوییم که در بازاریابی سنگ خود موفق عمل کرده ایم. بازاریابی در فروش هر نوع محصول تاثیر بسیار زیادی دارد آن هم در دنیای امروز که دنیای رقابت در شرایط سخت است می توان به بازاریابی به عنوان یک راه نجات از رکود اقتصادی و داشتن فروش مناسب توجه نمود. در این میان بازاریابی سنگ ساختمانی نیز یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه تولید کنندگان سنگ قرار گیرد.
توجه داشته باشید که بازاریابی سنگ تنها برای فروش یک محصول فیزیکی نیست.
بلکه یک مدیر فروش موفق از این روش برای ارائه:

  • خدمات تحویل مطمئن و به موقع
  • خدمات پس از فروش
  • اطلاع رسانی مناسب
  • و ارائه دانش و اطلاعات به مشتری
    استفاده می کند.

فرض کنید که کالاهای تولید کنندگان مختلف مشابه هم باشند چه چیزی باعث تمایز آنها از هم شده و باعث جلب نظر مشتری می شود؟
مسلما خدماتی که در فروش کالا توسط فروشندگان ارائه می شود مهمترین وجه تمایز آنهاست.
در اینجا با مهم ترین مسائلی که در بازاریابی سنگ های ساختمانی و سنگ های تزئینی باید به آنها توجه نماییم آشنا می شویم:

بازاریابی سنگ و ارتباط گیری صحیح با مشتری

برای موفقیت در بازاریابی سنگ باید برای هر مشتری وقت بگذارید
و از روش خاصی برای ارتباط برقرار کردن و نزدیک شدن به وی استفاده نمایید.
راهی که شما انتخاب می کنید باید رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد و احساس راحتی بیشتری نماید. برای مثال اگر یک مشتری برای استعلام قیمت سنگ ساختمانی از روش پیامک استفاده می کند شما نیز از همین روش برای پاسخ دادن به وی استفاده نمایید به این ترتیب مشتری راحت تر می تواند با شما ارتباط برقرار کند. اگر کسی به شما ایمیل زد شما نیز با ایمیل پاسخگو باشید اما سوال و سفارش کسی که با شما تماس گرفته است را با ایمیل یا پیامک پاسخ ندهید. در واقع قصد داریم بگوییم که ارتباط صحیح با مشتری یک بخش مهم و حساس در بازاریابی سنگ است. یکی از بدترین اشتباهاتی که بازاریابان انجام می دهند انتخاب روش ارتباطی نادرست با مشتری است که می تواند منجر به از دست دادن همیشگی آن مشتری شود.
توجه داشته باشید که اگر از روش های نوشتاری مثل ایمیل یا پیامک استفاده کنید.
در نوشتن متن خود دقت زیادی داشته باشید.
زیرا ارتباط های نوشتاری ممکن است به اشتباه درک شوند و مشتری از متن شما چیز دیگری برداشت نماید.
این مسئله زمانی که شما جزئیات بیشتری را می خواهید برای مشتری خود ارسال نمایید اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بهترین روش ارتباط با مشتری در بازاریابی سنگ

خوبی تماس تلفنی در بازاریابی سنگ ساختمان این است که شما می توانید تن صدا و نحوه صحبت کردن مشتری را حدس بزنید و نگرش ها , خواسته ها و رفتارهای وی را بهتر درک نمایید. در ارتباط رو در رو شما به صورت چهره به چهره با مشتری خود ارتباط می گیرید و با استفاده از زبان بدن , رفتارها و صحبت کردن مشتری می توانید اطلاعات خوبی در مورد سلیقه و نگرش مشتری دریافت کنید که این مسائل در روش تلفنی و نوشتاری به دست نمی آید. از این رو در بازاریابی سنگ علاوه بر استفاده از روش های دیجیتالی همچنان روش های بازاریابی سنگ به صورت رو در رو اهمیت زیادی دارد.
استفاده از روش های دیجیتال در بازاریابی سنگ برای نگه داشتن مشتری بیشتر مناسب به نظر می رسند
اما برای جلب توجه مشتری جدید بهتر است از روش های بازاریابی رو در رو استفاده نمایید.
حفظ ارتباط با مشتری از طریق کانال های دیجیتال در بازاریابی سنگ باعث می شود تا شما به آنها دلگرمی بدهید که همیشه به فکر آنها هستید و هدف شما تنها فروش محصول به آنها نیست. به ویژه زمانی که شما یک محموله سنگ با قیمت بالا را به آنها فروخته باشید آنها انتظار دارند که از خدمات طولانی مدت شما استفاده نمایند و شما می توانید ارتباط خود را از طریق کانال های دیجیتال با آنها حفظ کنید. به این ترتیب احتمال اینکه آنها در خرید های بعدی نیز به شما مراجعه نمایند بسیار زیاد است.

بازاریابی سنگ به روش های مدرن و آنلاین

روش دیگر بازاریابی سنگ ، تبلیغات در سایت های مختلف و شبکه های اجتماعی است.
روزانه افراد بسیار زیادی از این وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بازدید می کنند و این شبکه ها کاربران بسیار زیادی دارند همچنین افراد متخصص در زمینه سنگ ساختمان و سنگ کف ساختمان نیز از این شبکه ها و وب سایت ها بازدید می نمایند. تبلیغات در چنین مکان هایی احتمال موفقیت شما را در جذب مشتری در بازاریابی سنگ بالا می برد. اگر شما در فروش سنگ ساختمانی با مشتریان بزرگ و به نام کار می کنید باید بدانید که روزانه بازاریاب های زیادی به آنها مراجعه می کنند و شما بدون استفاده از تکنولوژی های جدید در میان انبوه بازاریابان دیگر به زودی فراموش خواهید شد. روش های نوین بازاریابی سنگ از جمله:

  • شبکه های اجتماعی
  • و تبلیغات آنلاین در وب سایت های پربازدید
  • از راه هایی است که باعث می شود شما در ذهن مشتری خود کمرنگ نشوید.

البته استفاده از این روش ها برای فروش سنگ به تنهایی مفید نیست و باید به صورت نزدیک و مستر با مشتری خود ارتباط داشته باشید و گاهی ارتباط رو در رو برقرار کنید تا رابطه خود را قوت ببخشید و از فراموش شدن توسط مشتری پیشگیری نمایید.
این کار در موفقیت در بازاریابی سنگ بسیار تاثیرگذار است.

بازاریابی سنگ و صادرات سنگ

از آنجا که امروزه صادرات سنگ ساختمانی به سایر کشورها رونق زیادی گرفته است کشورهایی مثل ایتالیا با آشنایی کامل از بازار سنگ ایران سفارش های متعددی دارند که بیشتر این صادرات به صورت سنگ خام انجام می شود. اما ایران کشوری غنی از انواع سنگ مرمریت و سنگ مرمر است و عرضه سنگ به صورت خام نمی تواند پاسخگوی نیاز کشور برای بهبود وضعیت اقتصادی باشد. بازاریابی سنگ در بازارهای جهانی از جمله اقدامات مثتبی است که برای فروش سنگ های زیبای ایرانی در بازارهای جهانی می توان انجام داد.
در این میان سنگبری گلدستون که تولید کننده انواع:

است با استفاده از روش های نوین در امر بازاریابی و صادرات سنگ فعالیت می نماید.
از مهم ترین سنگ های صادراتی این سنگبری سنگ کرم و سنگ مرمریت مشکی نجف آباد است. سنگ خارجی نیز در بازار داخلی ایران بسیار طرفدار دارد از این رو سنگبری گلدستون علاوه بر صادرات سنگ به واردات سنگ اسلب از سایر کشورها به ویژه سنگ ترکیه مبادرت نموده است که از مهمترین آنها می توان به سنگ مرمریت امپرادور ترکیه اشاره نمود.
در این سنگبری سنگ اسلب و سنگ خام با کیفیت بالا فرآوری شده و وارد بازار داخلی می شود.