انتخاب و خرید سنگ ساختمانی یکی از مهم ترین تصمیمات در تکمیل فرایند پروژه ساختمان سازی است. در انتخاب سنگ ساختمانی عوامل متعددی را باید در نظر گرفت که شامل:

 • عوامل فیزیکی
 • عوامل شیمیایی
 • عوامل مکانیکی
  می باشد.

پس از بررسی این سه عامل در سنگ و با توجه به استفاده ای که از سنگ مورد نیاز است بهترین سنگ ساختمانی انتخاب می شود. سنگ های تزئینی در نما بیشتر از جنبه زیباسازی مورد توجه قرار می گیرند که برای بخش های مختلف اعم از سنگ کف ساختمان , پله , محل های عبور و مرور و ... باید از جنبه مقاومتی نیز به آنها توجه نمود. سنگ ها پس از نصب باید علاوه بر فشارهای فیزیکی مختلف عواملی مثل تغییرات دمایی و آب و هوایی و سایر شرایط محیطی را نیز تحمل کنند از این رو در خرید سنگ ساختمانی باید سنگی انتخاب شود که متناسب با محیط و شرایط محیطی باشد.
این کار از تخریب زودرس سنگ ساختمانی جلوگیری می کند
و باعث طولانی شدن عمر سنگ و حفظ زیبایی آن می شود.

خرید سنگ ساختمانی با توجه به تفاوت آنها

سنگ های ساختمانی عناصر طبیعی هستند که بر خلاف مواد مصنوعی یکسان و همگن نیستند بلکه این سنگ ها تغییر پذیر بوده و درجه تغییر پذیری آنها در هنگام انفجار بسیار مهم است. ماده همگن ماده ای است که اجزای تشکیل دهنده آن در سراسر آن به یک شکل توزیع شده باشند و در همه جا رفتاری یکسان از خود نشان دهند. به این ترتیب هر جزء آن معرف کل ماده است. اما سنگ ها اصولا مواد همگنی نیستند. همچنین سنگ های با ظاهر یکسان نیز مانند یکدیگر رفتار نمی کنند و لزوما ویژگی ها و رفتارهای مشابه ندارند.
مهم ترین عواملی که در سنگ ها باعث ایجاد تفاوت های ساختاری می شود شامل :

 • ترکیب
 • فشار
 • حرارت
 • زمان تشکیل
 • و تغییرات بعدی که روی سنگ ایجاد شده است

می باشد.
هر چند که این سنگ ها دارای شکل یکسان باشند اما ساختار و رفتاری متفاوت خواهند داشت. همچنین سنگ هایی که در شرایط یکسان و از یک خاستگاه برآمده اند نیز ممکن است از جهات مختلف با هم تفاوت هایی داشته باشند. از این رو در انتخاب و خرید سنگ ساختمانی با توجه به محل و مورد استفاده سنگ مطابق با شرایط آب و هوایی محیط و محل نصب سنگ باید توجه ویژه ای به کار گرفته شود.

ویژگی های انواع سنگ ساختمانی

توجه به ویژگی های سنگ های مختلف در خرید سنگ ساختمانی اهمیت زیادی دارد.
ساختار یک سنگ و ترکیبات کانی شناسی آن از عوامل درونی سنگ محسوب می شوند
و عوامل بیرونی نیز شامل :

 • گرما و سرما
 • فشار
 • زمان ساخت و ...

می باشند. برای شناخت و خرید سنگ ساختمانی باید هم عوامل بیرونی و هم عوامل درونی را بررسی نمود. تا بتوان بهترین مورد استفاده را برای خرید سنگ ساختمانی در نظر گرفت.
برای استفاده و خرید سنگ ساختمانی به موارد زیر دقت نمایید:
سنگ های صابونی در مقابل حرارت مقاوم هستند مثل تالک, تالک شیست, بازالت و ...
سنگ های گرانیت در مقابل اسید ها مقاوم هستند مثل کوارتزیت , دیوریت , اندزیت و ...
سنگ های آهکی در مقابل قلیاها مقاوم هستند مثل دولومیت , ماسه سنگ آهکی و ...
در شرایط آب و هوایی سرد و مناطق سردسیر می توان از سنگ هایی استفاده کرد که ضریب انجماد بسیار پایینی دارند. زیرا در مقابل سرما از هم نمی پاشند و در نمای خارجی و یا داخلی ساختمان در مناطق سردسیر بسیار مناسب هستند. برای استفاده و خرید سنگ ساختمانی به عنوان سنگ پله می توان از سنگ هایی که در مقابل عبور و مرور مقاوم اند استفاده کرد ضریب سایش این سنگ ها بالا است و می توانند به عنوان سنگ کف ساختمان و سنگ پله به کار روند. برای خرید سنگ ساختمانی در قسمت هایی که تحت تاثیر کشش قرار دارند توصیه می شود از سنگ به دلیل مقاومت کششی پایین آن استفاده نشود.

خرید سنگ ساختمانی با توجه به ویژگی های سنگ ها

برای نصب سنگ در ساختمان سازی و خرید سنگ ساختمانی باید
حداقل تنش در سنگ حدود 50 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و یا 5 مگا پاسکال
و حداقل مقاومت یخ زدگی حدود 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و یا 15 مگاپاسکال
در استانداردهای آمریکا باشد. همچنین برای خرید سنگ در پل سازی , پوشش کانال های آب استخرها و ساختمان های زیرزمینی
حداقل تنش فشاری سنگ حدود 1000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و یا 100 مگاپاسکال
و حداقل مقاومت یخ زدگی 1000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
در همان استاندارد باشد.
برای مقاوم سازی سنگ ساختمانی در برخی موارد برای پوشش سنگ از مواد خاصی استفاده می شود تا از نفوذ آلودگی , رطوبت و آب و سایر عوامل محیطی به سنگ جلوگیری شود. از این رو باید از موادی استفاده شود که مانع از تنفس سنگ نشود زیرا اگر رطوبت وارد سنگ شود و نتواند از آن خارج شود باعث آسیب رساندن به سنگ می شود. همچنین چسباندن یک سنگ مقاوم و یا لایه از سیمان مخصوص صیقل نخورده می تواند باعث افزایش مقاومت سنگ شود. که در این صورت سنگ اصلی معمولا به صورت خیلی نازک بریده می شود. این کار بیشتر روی سنگ های گرانقیمت صورت می گیرد. به تازگی نیز برای افزایش استحکام سنگ ساختمانی اسلب و پلاک از موقع ساب از سنگ پارچه یا شبکه های آلومینیومی استفاده می نمایند.
انتخاب و خرید سنگ ساختمانی نه تنها به مشخصات آن بلکه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی نیز بستگی دارد. مهم ترین عامل تخریب سنگ یخبندان است. اما در آب و هوای خشک از سنگ های مختلفی می توان استفاده کرد. از این رو برای انتخاب و خرید سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان باید به عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط نیز بسیار توجه کرد.

خرید سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی سنگی است که در ابعاد مورد نظر بریده شود برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار گیرد. ابعاد سنگ ساختمانی با توجه به نوع استفاده از آن می تواند متغیر باشد. برای خرید سنگ ساختمانی باید به ابعاد مورد نیاز سنگ نیز توجه نمود.
سنگ های ساختمانی در انواع مختلف اعم از :

 • سنگ تراشیده (مالون)
 • سنگ لاشه
 • سنگ نما

مورد استفاده قرار می گیرند.
برای ساخت پل ها , دیوارها , سیل شکن ها , بنا سازی و کف سازی کانالها از سنگ تراشیده یا مالون استفاده می شود. سنگ لاشه یا ضایعات ناشی از سنگ تراشیده  مصارف مختلفی مانند پر کردن بین دیواره ها و فضاهای خالی و شفته ریزی دارد
کاربرد دیگر سنگ ساختمانی سنگ نما است.
این سنگ ها به صورت نازک تر بریده می شوند و ضخامت آنها حدود یک سانتی متر یا بیشتر است. ابعاد سنگ نما نیز دلخواه است و از آنها برای سنگ کف ساختمان , سنگ نمای داخلی و سنگ نمای خارجی می توان استفاده نمود. برای برش سنگ از ابزارهای خاص برش , ساب و صیقل استفاده می شود تا یک سنگ ساختمانی مقاومت , کیفیت و زیبایی لازم برای نمای ساختمان را به دست آورد.

تنوع در خرید سنگ ساختمانی

سنگ ها تنوع بالایی دارند اما تنها تعداد محدودی از آنها به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.
معیارهای مختلفی برای انتخاب سنگ به عنوان سنگ ساختمان وجود دارد.
که شامل :

 • امکان دسترسی و استخراج آسان سنگ
 • قابلیت کار کردن روی آن که شامل برش , صیقل و ساب می شود
 • ظاهر و سختی سنگ
 • دوام و مقاومت سنگ
 • بافت و تخلخل سنگ

و ... می باشد.امکان کار کردن روی سنگ همچنین یکی از عوامل مهم در قیمت سنگ ساختمانی برای خرید سنگ ساختمانی است. هر چه سیلیس در سنگ بیشتر باشد قابلیت کار کردن روی آن کاهش پیدا می کند برای مثال سنگ آهک مقدار کمی سیلیس دارد از این رو به سادگی می توان آن را برش داد , سوراخ کرد و شکل داد. اما سنگ گرانیت دارای مقادیر زیادی سیلیس است از این سخت ترین سنگ برای پرداخت , برش و سوراخکاری است. اما صرف نظر از همه اینها آنچه در خرید سنگ ساختمانی حائز اهمیت زیادی است مقاومت سنگ است.

که به
•    ساختار داخلی
•    سختی دانه های تشکیل دهنده
•    و نحوه اتصال آنها به یکدیگر
بستگی دارد.
سختی سنگ به خصوص در سنگ کف ساختمان و سنگفرش بسیار مهم است.
اما لزوما هر سنگ متراکم و سختی بالا مقاوم نیست البته معمولا این چنین است. برای خرید سنگ ساختمانی به دو عامل مقاومت و سختی سنگ توجه نمایید. برای خرید سنگ ساختمانی گزینه های زیادی پیش رو دارید که شامل سنگ های آهکی , سنگ گرانیت , سنگ مرمریت , سنگ مرمر , ماسه سنگ و سنگ تراورتن می باشند. برای خرید سنگ ساختمانی با بهترین کیفیت و انتخاب بهترین سنگ ساختمان کافیست با ما در سنگبری گلدستون تماس بگیرید.