استفاده از سنگ ساختمانی ارزان لزوما به این معنی نیست که سنگ ساختمانی از کیفیت خوبی برخوردار نیست. زیرا اصولا خرید سنگ ساختمانی با هزینه زیادی همراه است و استفاده از سنگ برای نمای ساختمان می تواند قیمت نهایی پروژه ساختمان سازی را افزایش دهد. اما در عین حال مقاومت بنا را تا حد زیادی افزایش می دهد و هیچ متریالی نمی تواند به خوبی سنگ مقاومت ساختمان را بالا ببرد. سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند و به طبع هر کدام قیمت های متفاوتی خواهند داشت که این قیمت ها بسته به عوامل مختلفی محاسبه می شوند. از این رو نمی توان گفت که سنگ ساختمانی ارزان لزوما بی کیفیت است زیرا همانطور که گفتیم در قیمت یک سنگ عوامل مختلفی را باید مورد بررسی قرار داد.
در اینجا پارامتر هایی که در تعیین قیمت سنگ موثر هستند را بررسی می کنیم.

پارامترهای تعیین کننده قیمت سنگ ساختمانی

همانطور که گفتیم تنها کیفیت سنگ نیست که در قیمت نهایی آن موثر است و نمی توان گفت که سنگ ساختمانی ارزان از کیفیت پایینی برخوردار است. مهم ترین عامل در تعیین قیمت سنگ ساختمانی و هر نوع کالای دیگر در بازار میزان عرضه و تقاضا است. هر چه تقاضا برای یک سنگ ساختمانی خاص بیشتر باشد قیمت آن نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. اما اینکه عوامل تاثیر گذار بر افزایش یا کاهش تقاضا برای یک سنگ کدام است و چه چیزی باعث این کاهش و افزایش خواهد شد نیاز به بررسی دقیق تری دارد که در این مقوله نمی گنجد از این رو در این مبحث به اختصار به این موضوع اشاره می کنیم.

میزان عرضه و تقاضا

یکی از عواملی که باعث افزایش یا کاهش تقاضا برای سنگ ساختمانی می گردد بازار داخلی و گاهی بازار جهانی است. برای مثال شروع ساخت مسکن مهر از سال 84 تا سال 92 باعث شد تقاضا برای سنگ ساختمانی افزایش پیدا کند. در این پروژه از سنگ ساختمانی ارزان قیمت استفاده می شد و همین امر باعث شد تا معادن تعطیل و نیمه تعطیل دوباره شروع به کار کنند تا بتوانند این میزان تقاضا را پاسخگو باشند. همچنین تقاضای سنگ در بازارهای جهانی نیز روی قیمت سنگ بسیار اثرگذار است و یکی از نمونه های آن این است که در سال های گذشته و با شروع ساخت و ساز و بازسازی در کشور عراق میزان تقاضا برای سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان به سمت ایران افزایش پیدا کرد
و همین مسئله باعث افزایش قیمت سنگ ساختمانی شد.

تنوع بی پایان سنگ ساختمانی

از دیگر علل تاثیر گذار روی قیمت سنگ ساختمانی ارزان تنوع آن است.
تنوع قیمت در سنگ های ساختمانی به این دلیل است که ما با دنیایی از انواع سنگ های مختلف روبرو هستیم و هر روز نیز شاهد کشف معدنی از سنگ های جدید هستیم و زمانی که یک سنگ جدید وارد بازار می شود تقاضا برای سنگ های ساختمانی قدیمی تر کاهش پیدا می کند. این مسئله باعث می شود تا سنگ های قدیمی که بعضا از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بودند از رده خارج شوند و جای خود را به سنگ های جدید که ممکن است از نظر کیفیت نتوانند با سنگ های قدیمی تر رقابت نمایند وارد چرخه عرضه و تقاضا شوند و این امر باعث می شود تا سنگ های قدیمی به سنگ ساختمانی ارزان قیمت تبدیل شوند
در حالی که سنگهای جدید تر با افزایش قیمت روبرو می شوند.
در حالی که لزوما نشان از کیفیت بالای آنها ندارد.

خرید سنگ ساختمانی ارزان یا گران قیمت

برای انتخاب سنگ ساختمانی مناسب لزوماً توجه به قیمت نمی تواند ما را به یک انتخاب آگاهانه برساند. همانطور که گفتیم چه به بسا انواع سنگ ساختمانی ارزان قیمت قدیمی از کیفیت , زیبایی و ظرافت بیشتری نسبت به سنگ های ساختمانی گران تر بهره مند باشد. پس اگر به دنبال خرید سنگ ساختمانی ارزان قیمت تر هستید اصلا نترسید و تنها در انتخاب خود دقت کافی داشته باشید. چه بسا ساختمان های شیک و گران قیمت که در نمای آنها از سنگ ساختمانی ارزان قیمت استفاده شده است که با یک طراحی ماهرانه به نمایی بسیار زیبا بدل گردیده است. سنگ ها هر کدام کارایی متفاوتی دارند و باید دانست که از چه نوع سنگی و در کجا باید استفاده نمود.
توجه به ویژگی های سنگ به ما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشیم.
برای مثال اگر به دنبال سنگ مناسب برای حمام یا سرویس بهداشتی و یا سنگ کف ساختمان هستیم بهتر است از سنگی استفاده کنیم که جذب آب پایین و یا مقاومت بالایی دارد. برای انتخاب سنگ مناسب لزوما سنگ های گران قیمت مناسب نیستند و می توان از سنگ ساختمانی ارزان قیمت اما با جذب آب بسیار کم و کیفیت بالا برای این کار استفاده نمود.
سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند که می توان به:

هر کدام از این سنگ ها کاربرد خاص خود را دارند
و توجه به قیمت نمی تواند به ما در انتخاب سنگ با کیفیت کمک کند.

سنگ ساختمانی ارزان قیمت و ملاک های تشخیص سنگ

می توان برای بخش های مختلف ساختمان از سنگ ساختمانی ارزان استفاده کرد
اما با یک طراحی ماهرانه و خلاقانه آن را به یک نمای زیبا مبدل نمود.
همچنین استفاده از سنگ های قدیمی تر که در چرخه رقابت با سنگ های جدید عقب مانده اند برای ارزان تر تمام شدن هزینه های نهایی بسیار مناسب است. این سنگ ها امتحان خود را پس داده اند و از نظر کیفیت تضمین شده هستند و تنها به این دلیل که میزان تقاضا برای آنها کاهش پیدا کرده است امروزه از جمله سنگ ساختمانی ارزان قیمت به شمار می آیند از این رو برای انتخاب سنگ ساختمانی تنها به قیمت آن اکتفا نکنید
و مناسب ترین سنگ را متناسب با کاربرد آن انتخاب کنید.
قیمت سنگ ملاک خوبی برای تشخیص کیفیت سنگ نمی باشد.
و دلیل ارزان بودن برخی از سنگ ها نیز کیفیت پایین آن ها نیست.
ممکن است سنگی به دلیل اینکه ابعاد نامناسبی دارد و یا طرح و رنگ آن مطابق با مد روز نیست مورد پسند قرار نگیرد و در دسته سنگ ساختمانی ارزان قرار می گیرند. جهت خرید سنگ ساختمانی ارزان کافیست از مشاوره های سنگبری گلدستون استفاده کنید و سنگ با کیفیت اما با قیمت مناسب را خریداری نمایید.