در این جا راهنمایی هایی برای خرید سنگ پله ارائه می کنیم. پله یکی از بخش های هر ساختمان است. پله ها می توانند خارجی و یا داخلی باشند. پله ها در ساختمان ها و برج های مختلف و منازل مسکونی بسیار به کار می روند و پوشش مناسب برای پله می تواند علاوه بر زیبایی بر کیفیت و دوام آن نیز اثرگذار باشد. یک عنصر مهم برای پوشش پله سنگ است. عموما از سنگ ساختمانی برای نمای پله ها استفاده می شود. اما انتخاب سنگ مناسب برای پله نیز بسیار مهم است. زیرا پله بخش حساسی از ساختمان است و مکانی پر رفت و آمد به شمار می آید.

برای انتخاب سنگ پله باید دو نکته مهم و اساسی زیر را در نظر بگیریم:

نوع کاربری ساختمان اعم از مسکونی , تجاری , اداری و ...

نصب سنگ پله در داخل ساختمان است یا خارج آن

پاسخ به این سوالات می تواند تا حدود زیادی به انتخاب بهتر سنگ پله کمک نماید.

پله در معرض رفت و آمد زیادی قرار دارد از این رو می تواند ساییدگی از مهم ترین مسائلی است که ممکن است برای سنگ پلکان به وجود آید. همچنین ضربه و آلودگی نیز از دیگر مسائلی است که برای پله ها رخ می دهد.

انتخاب سنگ پله برای فضای بیرونی

اگر پله ها در فضای بیرونی قرار دارند بنابراین در معرض باد , باران , نور آفتاب و سرما و گرما قرار می گیرند از این رو برای انتخاب سنگ ساختمانی مناسب باید از سنگ هایی استفاده شود که مقاومت کافی در مقابل این عوامل را داشته باشند. ناملایمات جوی و عوامل محیطی مختلف می تواند به مرور زمان باعث از بین رفتن سنگ پله شود به همین دلیل مقاومت و کیفیت سنگ اهمیت زیادی برای پله ها دارد. برای نمای پله های بیرونی می توان از سنگ تراورتن و سنگ گرانیت استفاده نمود زیرا این سنگ ها مقاومت کافی در مقابل این عوامل را دارند و کیفیت و دوام آنها در قسمت های بیرونی ساختمان بسیار زیاد است.

 توجه داشته باشید که سنگ در فضای بیرونی در معرض باران و شستشوی مکرر قرار می گیرند

از این برای جلوگیری از سرخوردگی باید از:

نوارهای ترمز

تیشه کردن سنگ پله

و یا فلیم کردن

استفاده نمود.


انتخاب سنگ پله برای نمای داخلی ساختمان

اگر پله ها در قسمت های داخلی ساختمان قرار دارند و از گزند باد و باران و سایر عوامل آسیب زا در امان می باشند شما می توانید از سنگ مرمر و سنگ مرمریت نیز برای سنگ پله استفاده نمایید. این سنگ ها شفافیت و زیبایی خاصی دارند اما در مقابل ناملایمات جوی مقاومت کافی ندارند. به همین دلیل است است که از سنگ مرمر و مرمریت برای نمای خارجی ساختمان استفاده نمی شود. سنگ کریستال از دیگر سنگ هایی است که برای نمای پله می توانید استفاده نمایید. توجه نمایید که سنگ های مرمر و مرمریت در انواع مختلفی وجود دارند و دارای تنوع بالایی در طرح و رنگ می باشند از این رو شما می توانید با توجه به سلیقه خود گزینه های زیادی برای انتخاب سنگ پله داشته باشید.

انتخاب سنگ پله با توجه به کاربری فضا

همانطور که گفتیم انتخاب سنگ ساختمانی با توجه به کاربری فضا از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مسئله برای نمای پله نیز بسیار حساس و مهم است.

استفاده از سنگ در فضاهای پر رفت و آمد و مکان های پر تردد مثل:

  • مدارس
  • بیمارستان ها
  • ادارات دولتی

و ... باید با دقت زیادی انجام شود. سایش مهم ترین مسئله ای است که برای سنگ ها در پله ها اتفاق می افتد به همین دلیل کیفیت و مقاومت سنگ در این گونه فضاها بسیار مهم است. سنگ گرانیت می تواند بهترین انتخاب برای چنین ساختمان هایی باشد زیرا در مقابل سایش مقاومت بالایی دارد و ماندگاری آن بسیار زیاد است. از سنگ هایی که مقاومت سایشی کمی دارند نباید به عنوان سنگ پله استفاده نمود زیرا این سنگ ها به مرور زمان ساییده می شوند و جلا و رنگ و زیبایی اولیه خود را از دست می دهند. همچنین سنگ ساختمانی که جذب آب بالایی دارد نیز برای سنگ پله به ویژه در فضاهای بیرونی مناسب نیست.

دلایل استفاده از سنگ در پله

سنگ نسبت به سایر عناصر و متریال از مقاومت , طول عمر و دوام بیشتری برخوردار است و می تواند گزینه مناسبی برای پله , سنگ کف ساختمان و نمای داخلی یا خارجی ساختمان باشد. مقاومت در برابر ضربه و فشار و استحکام بالا بهترین دلیل برای استفاده از سنگ پله برای نمای آن است. مزیت دیگری که سنگ دارد این است که یک عنصر طبیعی است و طرح و رنگ طبیعی و زیبایی دارد و می تواند روح و طراوت را به فضای ساختمان ببخشد. مجموعه وسیع و متنوعی از طرح و رنگ را می توانید در انواع سنگ ساختمانی بیابید که می تواند سلیقه های مختلف افراد را پوشش دهد.

از دیگر مزیت های استفاده از سنگ ساختمانی برای سنگ پله و ...

ایجاد حس آرامش

نظافت آسان و راحت

قابلیت استفاده از آب و مواد شوینده

می باشد. توجه نمایید که سنگ را با مواد اسیدی تمیز نکنید زیرا جلا و شفافیت آن را از بین می برد. در صورتی که با آب و مواد شوینده معمولی تمیز نشد می توانید از تمیز کننده های سنگ استفاده کنید.

انواع مناسب سنگ پله

برای انتخاب سنگ پله شما با انتخاب های زیادی روبرو هستید.

در صورتی که بخواهید برای نمای خارجی از سنگ استفاده کنید همانطور که گفتیم بهترین انتخاب برای شما تراورتن و  گرانیت است اما برای نمای داخلی می توانید از مجموعه بی نظیر سنگ مرمریت و سنگ مرمر استفاده نمایید. از سنگ های ایرانی می توان به سنگ دهبید کرم و مشکی اشاره کرد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد همچنین سنگ مرمریت چهرک نیز می تواند برای سنگ پله مناسب باشد. اگر به دنبال یک سنگ با زمینه مشکی هستید سنگ مرمریت مشکی نجف آباد و سنگ دهبید مشکی را به شما معرفی می کنیم.

همچنین شما می توانید از مجموعه سنگ های وارداتی نیز برای نمای داخلی ساختمان خود استفاده نمایید. این سنگ ها در کلیه بخش های ساختمان کاربرد دارند و از مهم ترین آنها می توان به سنگ مرمریت امپرادور ترکیه و سنگ امپرادور اسپانیا اشاره نمود. این دو سنگ از طرح های بسیار زیبایی برخوردارند سنگ مرمریت لته نیز دارای زمینه ای بسیار روشن است و طرفداران زیادی دارد. ناگفته نماند که قیمت سنگ خارجی از سنگ ایرانی بسیار بیشتر است و هزینه نهایی پروژه را افزایش می دهد.

از این رو برای انتخاب سنگ پله و سایر قسمت ها به میزان بودجه خود دقت داشته باشید.