انتخاب سنگ ساختمانی در صنعت ساختمان سازی مسئله بسیار حائز اهمیت است. سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند و با توجه به ویژگی های خاصی که دارند برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع سنگ ها در نمای داخلی و برخی برای نمای خارجی مناسب هستند. سنگ ساختمانی می تواند یکی از گزینه های خوب برای نمای ساختمان باشد. نمای یک ساختمان را می توان با متریال های متفاوتی انجام داد و سنگ به عنوان یکی از محکم ترین و زیباترین مصالح طیف وسیعی از سلیقه ها را در بر می گیرد زیرا همانطور که می دانیم سنگ ساختمانی تنوع بالایی دارد.
و این شامل طرح و نقش , رنگ , کیفیت , مقاومت و اندازه آن می باشد.
اگر قصد دارید برای نمای ساختمان خود از سنگ استفاده کنید باید به شما تبریک بگوییم زیرا علاوه بر اینکه سلیقه خوبی دارید ساختمان شما با استفاده از سنگ می تواند کیفیت , دوام و مقاومت بسیار خوبی پیدا کند. اما انتخاب سنگ ساختمانی برای نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد. انتخاب سنگ ساختمانی در بخش های مختلف ساختمان به معیارها و فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد.
در اینجا ما بهترین سنگ های ساختمانی را برای نمای داخلی ارائه می نماییم.

انتخاب سنگ ساختمانی با کیفیت

اینکه سنگ خوب چه سنگی است یکی از مهم ترین سوالاتی است که مشتریان در هنگام خرید سنگ دارند. باید گفت که یک سنگ خوب ویژگی های متعدد و مختلفی دارد و برای انتخاب بهترین نوع سنگ باید تمامی این ویژگی ها را در نظر گرفت. یک سنگ خوب باید
بدون ترک و شیار باشد
خلل و فرج , رگه های سست و تخلخل نداشته باشد.
همچنین جذب آب پایین از دیگر ویژگی های یک سنگ خوب است.
و نیاز است تا سنگ در مقابل عوامل مختلف فیزیکی , مکانیکی , شیمیایی و رطوبت تحمل بالایی داشته باشد. اگر چه ظاهر یک سنگ معیار بسیار با ارزشی در انتخاب سنگ ساختمانی است اما هرگز نباید تنها به ظاهر خوب یک سنگ بسنده کرد زیرا بسیاری از سنگ ها دارای ظاهر خوب اما کیفیت نامطلوب می باشند و پس از مدتی مشتری از خرید آن احساس ناراحتی خواهد کرد. جهت انتخاب سنگ ساختمانی با یک شئ فلزی به سنگ چند ضربه بزنید در صورتی که صدای شیشه بشنوید می توانید اطمینان حاصل کنید که این سنگ بدون ترک است همچنین شفافیت و عدم پوسیدگی سنگ نیز بسیار مهم است این مسئله را نیز در نظر داشته باشید.

انتخاب سنگ ساختمانی برای پلکان و پاگرد

یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان که می توان از سنگ ساختمانی استفاده کرد پله ها و پاگرد است. پله ها از قسمت های پر رفت و آمد در ساختمان است به خصوص اگر برای ساختمان های تجاری ,اداری , مدارس و ... می خواهید از سنگ کف ساختمان استفاده کنید بهتر است دقت بیشتری روی انتخاب سنگ ساختمانی داشته باشید. سنگ گرانیت بهترین و مناسب ترین انتخاب برای پله هاست. اما قیمت بالایی دارد. سنگ مرمر مرغوب نیز یک انتخاب مناسب برای سنگ پله هاست. توجه کنید که برای پله ها به هیچ وجه از سنگ مرمر درجه دو و بی کیفیت استفاده نکنید.
زیرا این یک انتخاب سنگ ساختمانی نامناسب برای سنگ پله است
و کیفیت و دوام کافی برای استفاده در پلکان را ندارد.
انتخاب سنگ ساختمانی برای سنگفرش فضاهای داخلی
سنگ یکی از بهترین کفپوش ها برای کف ساختمان است.
سنگ کف ساختمانی اهمیت زیادی دارد و باید در انتخاب آن نهایت دقت و توجه به کار گرفته شود.
مهمترین عواملی که در انتخاب سنگ ساختمانی برای کف ساختمان باید به آنها توجه نمایید شامل :
•    دوام عالی و کیفیت بالا
•    مقاومت در برابر ضربه و اجسام نوک تیز
•    ساب و جلا پذیری مجدد
•    مقاومت در برابر گرما به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی
•    طرح و رنگ زیبا و شکیل برای زیباسازی فضای داخلی
می باشد.
یکی از بهترین انتخاب ها برای سنگ کف ساختمان، سنگ مرمر است.
در صورتی که بخواهید برای ساختمان های تجاری و اداری پر رفت و آمد , هتل ها , مراکز خرید و ... از سنگ کف ساختمان استفاده کنید بهترین گزینه سنگ مرمر مرغوب است زیرا در مقابل پا خوردن به خوبی می تواند مقاومت نماید. اما برای فضاهای داخلی ساختمان های مسکونی نیز می توان از انواع سنگ مرمریت نیز استفاده نمود. سنگ های مرمریت انواع مختلفی دارند که از آن جمله می توان به سنگ دهبید کرم و مشکی اشاره کرد. اگر به دنبال یک سنگ با کیفیت ایرانی هستید سنگ دهبید یک گزینه عالی برای شما می باشد اما از قیمت بالایی برخوردار است. امروزه از سنگ خارجی نیز در نمای ساختمان می توان استفاده کرد. انتخاب سنگ ساختمانی از میان سنگ های خارجی به دلیل تنوع بالای این سنگها کاری بسیار جذاب است.
برای سنگ کف ساختمان می توانید از:
سنگ مرمریت لته ترکیه
سنگ مرمریت امپرادور ترکیه و اسپانیا
نیز استفاده کنید.

انتخاب سنگ ساختمانی برای سرویس بهداشتی

از دیگر بخش های فضای داخلی که می توان از سنگ ساختمانی استفاده نمود حمام و سرویس بهداشتی و روشویی است. در انتخاب سنگ ساختمانی مناسب در این بخش از ساختمان به دلیل اینکه به صورت مداوم در معرض آب و رطوبت قرار دارد بهتر است دقت و توجه ویژه ای به کار رود. همچنین استفاده از مواد شوینده در این بخش زیاد است و سنگ مورد نظر باید بتواند در مقابل رطوبت و آب و نیز انواع مواد شوینده شیمیایی و اسیدی مقاومت داشته باشد.
جذب آب پایین مهم ترین ویژگی در انتخاب سنگ ساختمانی برای سرویس های بهداشتی است.
سنگ مرمر جذب آب خوبی دارد اما در مقابل مواد شیمیایی کمتر مقاوم است
از این رو گزینه مناسبی برای این قسمت نیست.
ارزان ترین و بهترین گزینه سنگ تراورتن است
اما از سنگ مرمریت نیز می توان در این بخش از ساختمان استفاده کرد. یکی از بهترین انتخاب ها برای سرویس های بهداشتی لوکس و مدرن سنگ مرمریت مارمارا ترکیه می باشد.
این سنگ در دیگر بخش های ساختمان نیز به کار می رود.

انتخاب سنگ ساختمانی برای آشپزخانه

آشپزخانه مرکز و قلب خانه است و طراحی دکوراسیون آن یکی از مهم ترین کارهایی است که می توان انجام داد. دکوراسیون آشپزخانه روی سایر قسمت های ساختمان اثرگذار است و می تواند زیباترین و شیک ترین بخش ساختمان شما را به خود اختصاص دهد.
برای آشپزخانه گزینه های مختلفی جهت انتخاب سنگ ساختمانی وجود دارد که شامل :

  • سنگ کف
  • سنگ کابینت
  • سنگ دیواره ها
  • سنگ کانتر و اپن

می باشد.
بهتر است برای انتخاب سنگ ساختمانی در آشپزخانه از سنگ هایی استفاده کنید که جذب آب پایینی دارند و در مقابل مواد شیمیایی نیز مقاوم باشند.
تحمل وزن بالا از دیگر مشخصات سنگ آشپزخانه است.
یک انتخاب خوب سنگ گرانیت است که نمای زیبایی به آشپزخانه می بخشد.
سنگ مرمریت می تواند یک انتخاب خوب دیگر برای این بخش باشد.
•    انواع سنگ مرمریت کرم
•    سنگ مرمریت کاپوچینو
•    سنگ مرمریت امپرادور اسپانیا و ترکیه
•     سنگ مرمریت مارمارا
گزینه های مناسب سنگ آشپزخانه می باشند.
امروزه در این بخش از خانه از انواع سنگ های مصنوعی همچون کوارتز و کورین نیز استفاده می شود اما این سنگ ها نمی توانند جای سنگ طبیعی را در آشپزخانه بگیرند. در مقاله های بعدی به صورت اختصاصی در مورد انتخاب سنگ ساختمانی برای هر بخش از فضای داخلی بحث خواهیم کرد.
با ما همراه باشید.