در اینجا قصد داریم در مورد یکی از مرغوب ترین سنگ های ایرانی یعنی سنگ دهبید صحبت نماییم. یکی از سنگ های لوکس و زیبا در معادن مرمریت ایران سنگ دهبید است. این سنگ زمینه ای روشن دارد و اگر در سورت عالی و ممتاز تولید شود زیبایی بسیار فوق العاده ای از خود به نمایش خواهد گذاشت. همانطور که می دانید سنگ دهبید در سه رنگ روشن , پلنگی و تیره وجود دارد و سورت بندی این سنگ بر اساس رنگ زمینه و ابعاد آن مشخص می شود به این معنی که سورت های مختلف آن از کیفیت یکسانی برخوردارند و تنها ابعاد و رنگ زمینه آنها متفاوت است.
از سنگ مرمریت همانند سنگ مرمر  می توان در نمای ساختمان استفاده کرد تنها تفاوت آن این است که سنگ مرمر قابلیت استفاده در نماهای خارجی را ندارد و بیشتر برای نمای داخلی ساختمان استفاده می شود.
سنگ دهبید از نمونه های سنگ ساختمانی بسیار محبوب در بین ایرانیان می باشد.

مقایسه سنگ دهبید و سنگ لته ترکیه

ایرانی از معادن سنگ مرمریت چندان غنی نیست اما همان تعداد کم سنگ مرمریت که معادن آن در ایران وجود دارد از حیث زیبایی و کیفیت در تمام دنیا کم نظیر می باشند. یکی از این سنگ های زیبا سنگ دهبید روشن است. شهرت سنگ مرمریت دهبید روشن جهانی است و از نظر کیفیت , زیبایی و محبوبیت در استفاده حتی از سنگ مرمریت لته نیز بالاتر است.
و بسیاری از کارشناسان این سنگ را بالاتر و با کیفیت تر از سنگ لته ترکیه می شناسند.
این سنگ همانند سنگ لته زمینه این روشن دارد
و گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در پروژه های لوکس ساختمانی است. استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان یکی از موارد کاربرد مهم سنگ مرمریت لته است و سنگ دهبید نیز در این مورد چیزی از سنگ مرمریت لته کم ندارد و می تواند جایگزین عالی خرید این سنگ خارجی گران قیمت باشد. البته سنگ دهبید سنگی ارزان قیمت نیست و جزء سنگ های گران قیمت در ایران محسوب می شود که استفاده از آن تنها در پروژه های لوکس مقرون به صرفه است اما قیمت آن نسبت به سنگ لته ترکیه که یک سنگ وارداتی است به مراتب کمتر است.
در حالی که کیفیت آن می تواند بالاتر از این سنگ باشد.

مقایسه سنگ دهبید با سنگ امپرادور

سنگ مرمریت دهبید علاوه بر سورت روشن دارای سورت تیره نیز می باشد.
برای کسانی که تمایل به استفاده از سنگ های با زمینه تیره دارند مرمریت دهبید مشکی می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. دهبید مشکی را بسیاری از کارشناسان با سنگ امپرادور که یک سنگ خارجی بسیار لوکس و گران قیمت است مقایسه نموده اند. سنگ امپرادور اسپانیا و سنگ مرمریت امپرادور دارک ترکیه نیز دارای زمینه ای کاملا تیره به رنگ قهوه ای سوخته می باشند که رگه های روشن روی آن دیده می شود این نقوش زیبایی خاصی را به این سنگ بخشیده است. سنگ مرمریت دهبید تیره نیز از این نظر شبیه به سنگ امپرادور است و سطح آن قهوه ای تیره و سوخته است که مایل به سیاه می باشد و به آن سنگ دهبید مشکی گفته می شود این سنگ همچنین رگه های روشن طلایی رنگی روی خود دارد.
و از آنجا که در کیفیت و زیبایی دست کمی از سنگ امپرادور ندارد
شما می توانید با قیمتی ارزان تر یک سنگ شیک و لوکس برای سنگ ساختمانی خود داشته باشید.

سنگ دهبید اصل را خریداری کنید

سنگ مرمریت دهبید یکی از سنگ های صادراتی است
و ممکن است در بازار داخلی ایران کمتر از این سنگ مرمریت یافت شود.
معدن این سنگ در 20 کیلومتری شهر دهبید و در استان فارس واقع است اما با استخراج پیوسته این سنگ از گذشته تا به امروز استخراج این سنگ به صورت یک دست و در ابعاد بزرگ کمی دشوار شده است همچنین معادن سنگ مختلفی در نزدیکی دهبید وجود دارد که در اکثر موارد فروشندگان آن ها را به عنوان سنگ مرمریت دهبید اصل به مشتری ارائه می نمایند. از جمله این سنگ ها می توان به سنگ:

  • شایان
  • آرین
  • انگورک
  • پرشین وایت
  • چاه مرغی

و ... اشاره نمود. در صورتی که قصد خرید سنگ دهبید  اصل را دارید می توانید با سنگبری گلدستون تماس بگیرید. این سنگبری انواع سنگ دهبید اصل را با بهترین قیمت و کیفیت عالی تولید و عرضه می نماید. انتخاب مناسب سنگ ساختمانی علاوه بر تامین زیبایی فضای ساختمان به کیفیت و دوام آن نیز کمک زیادی می نماید. از این رو توصیه می شود در هنگام انجام پروژه های ساختمانی خود بهترین نوع سنگ ساختمانی را انتخاب کنید.
تا هم هزینه های نهایی شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا نکند.
و هم آنچه از سنگ ساختمان مد نظر شماست به دست آید.

برتری های سنگ دهبید

سنگ دهبید روشن دارای زمینه ای یک دست روشن و شفاف است.
که می تواند نور را کاملا انعکاس دهد.
این ویژگی باعث می شود تا در فضاهایی که از نور طبیعی کمتر برخوردارند بتوان روشنایی محیط را افزایش داد. همچنین سطح صاف و براق این سنگ زیبایی خاصی به محیط می بخشد. هر چه رگه های روی سنگ دهبید روشن کمتر باشد این سنگ یک دست تر بوده از کیفیت بالاتری برخوردار است. سنگ دهبید یکی از سنگ های پرمصرف تزئینی در ایران است و این به دلیل زمینه روشن و زیبای آن است که باعث شده است این سنگ مورد توجه بسیاری از کارفرمایان و طراحان داخلی قرار بگیرد.
از مهم ترین کاربرد های سنگ دهبید استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان است.
اما از این سنگ زیبا در پله و راه پله و نمای داخلی ساختمان نیز استفاده می شود.
از آنجا که این سنگ جذب آب پایینی دارد
برای سرویس های بهداشتی و حمام های لوکس نیز کاملا مناسب است.
و دوام و عمر بالایی دارد.