سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که در نمای داخل ساختمان کاربرد دارد. این سنگ ساختمانی انواع مختلفی دارد و بسته به کیفیت , مقاومت , رنگ و برخی ویژگی ها مثل مقاومت در برابر آب و یا فشار و ... کاربردهای مختلفی می تواند داشته باشد. سنگ مرمریت از سنگ هایی است که در ایران معادن مختلفی از آن یافت می شود و همین طور در کشورهای خارجی نیز انواع سنگ های مرمریت تولید و استخراج می شود. تنوع بسیار بالایی در سنگ های مرمریت می توان یافت که باعث می شود طرفداران زیادی در میان طراحان دکوراسیون داخلی , معماران و کارفرمایان پیدا کند و رنگ و طرح بسیار زیبای این سنگ ها محبوبیت زیادی در میان این گروه های مختلف پیدا کرده است.

سنگ مرمریت چیست ؟

مرمریت از سنگ های آهکی است که بر اثر دگرگونی به وجود می آید و دارای وزن مخصوص بیشتر از سنگ آهک است. ترکیب این سنگ با بلور کلسیت و دولومیت یا هر دوی این ها باعث تنوع رنگی این سنگ های زیبا شده است. این سنگ ها دارای خاصیت صیقلی هستند و به راحتی می توانند جلا داده شوند که این زیبایی این سنگ ها را چندین برابر می کند. در بیشتر این سنگ ها می توان رگه های از رنگ های مختلف را مشاهده کرد. این سنگ ها در رنگ های مختلف سفید , قهوه ای , قرمز , سبز , کرم , عسلی , سیاه , صورتی , خردلی و ... دیده می شوند.
بیشتر مرمریت ها دارای مقاومت بالایی نیستند.
اما برخی از سنگ های مرمریت نیز یافت می شود که دارای مقاومت بالا همچون سنگ های تراورتن و چینی می باشند.
در چنین صورتی این سنگ ها دارای تخلخل و سوراخ های زیادی هستند که در هنگام فراوری این سوراخ ها باید پر شود و سپس مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین با قرار دادن موادی مثل؛

 • اپوکسی
 • چسب و رزین
 • و چسب و توری

مقاومت این سنگها افزایش پیدا می کند.
برخی از انواع مرمریت جذب آب بسیار بالایی دارند از این رو در مکان هایی که آب ریزی زیادی وجود دارد مثل حمام و سرویس بهداشتی نمی توان از این سنگ ها استفاده کرد. همچنین سنگ های مرمریت در برابر عواملی مانند آفتاب، باران، سرما ، گرما و هوازدگی و ... مقاومت بالایی ندارند و دچار فرسایش می شوند از این رو این سنگ ها بیشتر برای نمای داخلی ساختمان به کار می روند تا نمای خارجی.

انواع سنگ مرمریت

این انواع مختلفی دارد.
در کشور ما ایران نیز می توان معادنی از سنگ مرمریت یافت که جزء سنگ های صادراتی محسوب می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار اند
از این نظر می توان به ؛

همچنین انواع سنگ خارجی و سنگ وارداتی نیز وجود دارد که از کشورهای ترکیه , اسپانیا و ایتالیا وارد ایران می شود
در اینجا به چند نمونه سنگ خارجی اشاره می کنیم:

کاربرد سنگ مرمریت

این سنگ کاربردهای مختلفی دارد.
و در قسمت های مختلف ساختمان می توانند استفاده شوند.
البته بسته به؛

 • کیفیت سنگ در زمان تولید
 • مقاومت
 • و ساب پذیری

می تواند این کاربردها متفاوت باشد.
برای مثال اگر قصد انتخاب سنگ های مرمریت را برای سرویس بهداشتی و حمام دارید باید از سنگ هایی که دارای مقاومت بالا در برابر رطوبت هستند و میزان جذب آنها بسیار پایین است استفاده کنید. همچنین سنگ کابینت نیز به همین ترتیب است. کف , دیواره ها و پله ها از مکان هایی است که می توان از سنگ های مرمریت استفاده کرد. البته انتخاب سنگ به قیمت آن نیز بستگی دارد و برخی از سنگ ها ازجمله سنگ وارداتی و سنگ ترکیه دارای قیمت بالاترین نسبت به سنگ های صادراتی و ایرانی دارند.
برخی از انواع سنگ مرمریت مانند سنگ مرمریت مارمارا و مرمریت امپرادور می توانند در تمامی قسمت های مختلف حتی آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده شوند و جلوه ای خیره کننده به نمای ساختمان ببخشند. سنگ پله نیز باید در عین زیبایی از مقاومت بالایی برخوردار باشد زیرا محلی پر رفت آمد است و باید این سنگ در برابر سایش , آلودگی و فشار مقاوم باشد.
مرمریت در فضای داخلی می تواند انتخاب مناسبی برای کفپوش ساختمان باشد.

 • کف لابی هتل
 •  کف سالن های مختلف
 • و کف شرکت های تجاری و اداری

نیز مکان مناسبی برای استفاده از مرمریت می باشد.

محافظت از سنگ مرمریت در ساختمان

به هر حال استفاده از سنگ های طبیعی زیبایی و جذابیت خاصی به دکوراسیون داخلی می بخشد و تنوع رنگی انواع سنگ های مرمریت باعث می شود تا نظر آرشیتکت ها و طراحان دکوراسیون به سمت استفاده از این سنگ ها جلب شود. زیرا با ترکیب های رنگی زیبایی که این سنگ ها دارند به راحتی می توانند با سایر اجزای دکوراسیون هماهنگ شوند. سنگ ها هزینه زیادی در پروژه های ساختمانی را به خود اختصاص می دهند از این رو جزء اقلام گرانقیمت و ارزشمند به حساب می آیند بنابراین حفظ زیبایی آن تاثیر زیادی در حفظ ظاهر منزل شما دارند.

 • نصب نادرست
 • استفاده غیر صحیح از سنگ
 • استفاده بیش از حد از مواد تمیز کننده اسیدی
 • و ریختن لکه های مختلف روی سنگ
 • استفاده بیش از حد از نمک برای یخ زدایی روی سنگ
 • از مواردی است که باید از آن اجتناب کنید

و اگر سنگ شما با مشکلی مواجه شود باید نحوه تمیز کردن و برطرف کردن مشکل را بدانید.
برای مثال برای جلوگیری از یخ زدگی سنگ استفاده بیش از حد از نمک می تواند باعث شوره زدگی سنگ شود. همچنین پوسته پوسته شدن سنگ نیز به علت آب ریزی بیش از حد روی سنگ است. کثیفی و چربی نیز می تواند جذب سنگ شود و باعث زرد شدن رنگ سنگ به مرور زمان گردد. با استفاده از یک حلال الکلی توسط یک فرد حرفه ای می توان این مشکل را برطرف کرد. سنگ مرمریت به نسبت به سنگ گرانیت از مقاومت کمتری برخوردار است و اگر می دانید که شرایط نگهداری از سنگ مرمریت را ندارید بهتر است از سنگ های مقاوم تری مثل گرانیت برای این کار استفاده نمایید.