سنگ مرمر یکی از انواع سنگ ساختمانی است که کاربردهای بسیار زیادی در ساختمان سازی و دیگر موارد از جمله مجسمه سازی و نیز انرژی درمانی دارد. آنچه قصد داریم در این مطلب در مورد آن بحث کنیم ویژگی هایی است که یک سنگ مرمر دارد و باعث می شود تا به اندازه کافی برای استفاده از نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که می دانیم مهم ترین ملاک های ما در انتخاب سنگ ساختمانی:

  • قیمت سنگ
  • رنگ و طرح سنگ
  • مقاومت سنگ
  • و مشخصات فنی سنگ است.

اگر شما به عنوان کارفرما یا طراح سنگ مرمر برای نمای داخلی ساختمان انتخاب کرده اید باید بگوییم که شما یک سنگ با قیمت بسیار مناسب , کیفیت بالا و طرح و رنگ های فراوان را انتخاب کرده اید. شما می توانید از رنگ های مختلف سنگ های مرمر برای زیبایی نمای ساختمان استفاده کنید و هزینه ای بسیار مناسب بابت آن بپردازید. البته رنگ های کمیاب تر ممکن است کمی گران تر باشند. اما رنگ های با زمینه روشن سنگ های مرمر دارای قیمت مناسب تر می باشند و به راحتی می توانند با سایر اجزای دکوراسیون شما نیز هماهنگ شوند.
سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی متراکم است و در رنگ های مختلف یافت می شود. خصوصیت اصلی سنگ مرمر رنگ بندی های زیبای آن و همچنین جلاپذیری بالای آن است.  از آنجا که این سنگ ها صیقل پذیری بالایی دارند تا حد آینه ای می تواند جلا شوند و از دیرباز در صنعت ساختمان سازی به کار می رفته اند. سنگ مرمر یک سنگ تزئینی و لوکس و برای نمای داخلی و خارجی ساختمان ها مناسب است.

نحوه شکل گیری سنگ مرمر

سنگ های آهکی در اعماق زمین تحت فشار و گرمای شدید قرار می گیرند
و به همین دلیل دچار دگرگونی شده و به سنگ مرمر تبدیل می شوند.
از این رو سنگ های مرمر نوعی از سنگ های آهکی هستند که در اثر دگرگونی به وجود آمده اند برخلاف سنگ مرمریت که از رسوب سنگ های آهکی پدید می آیند. ماده اصلی و اولیه تشکیل دهنده سنگ های مرمر کربنات کلسیم است. در برخی از سنگ های مرمر این ماده تا 99 درصد از ماده اولیه سنگ را تشکیل دهد. سنگ های مرمر رنگی به دلیل داشتن مقادیری از املاح آلومینیوم و منیزیم دارای این تنوع رنگ هستند اما مرمر خالص کاملا به رنگ سفید است.

برش سنگ مرمر

صخره های سنگ مرمر در ابتدا توسط دستگاه های بزرگ و مخصوصی به قطعاتی بزرگ شکسته می شوند. این قطعات بزرگ را برای برش به کارگاه های مخصوص می فرستند و در آنجا در اندازه های مختلف و دلخواه سنگ را برش می زنند. پس از مرحله برش نوبت به جلا و صیقل کاری می رسد. صیقل دادن آخرین مرحله از تولید سنگ های مرمر است.
هر چه سنگ مرمر از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار باشد صیقل پذیر تر است.

سنگ مرمر و انواع آن

انواع سنگ مرمر و کاربرد آن

سنگ مرمر کاربردهای بسیار مختلفی دارد که تنها یکی از آنها استفاده از این سنگ برای نماسازی داخل ساختمان اعم از؛


 • پله ها و راه پله

 • کف ساختمان

 • ستون ها

 • آشپزخانه

 • حمام و سرویس بهداشتی

 • و ...می باشد.

از آنجا که سنگ های مرمر دارای تنوع رنگی بالایی هستند و این به دلیل وجود ترکیبات داخل این سنگ هاست از ترکیب رنگ های مختلف سنگ های مرمر می توان در نماسازی ساختمان استفاده کرد. سنگ های مرمر در رنگ های سبز , سفید , ، شیری , عسلی تیره , زرد , قهوه ای و ... وجود دارند. رنگ سبز مرمر به دلیل وجود کانی اکتینولیت در آن است.
ترکیب مختلف این رنگ ها در کنار هم می تواند جلوه بسیار زیبایی برای ساختمان باشد.
از سنگ های مرمر با رنگ سبز در ایران بیشتر برای ساخت بنای مساجد، حسینیه ها و امامزاده ها استفاده می شود. از آنجا که سنگ مرمر در برابر نور خورشید, سرما و گرما مقاوم است می توان از این سنگ در نمای ساختمان استفاده کرد. استفاده از این نوع سنگ در ساختمان سازی تنها یکی از کاربردهای این سنگ است. از سنگ های مرمر در مجسمه سازی نیست استفاده می شود. همانطور که می توان مشاهده کرد در بیشتر آثار میکل آنژ و نیز لئوناردو داوینچی دو مجسمه ساز، پیکرتراش و معمار معروف ایتالیایی از سنگ های مرمر استفاده شده است.

مهم ترین ویژگی های سنگ مرمر

مهم ترین خصوصیات سنگ های مرمر را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

 • رنگ
 • بافت
 • سختی
 • تخلخل
 • حلالیت
 • مقاومت
 • قدرت

مرمرهای ساخته شده از کوآرتز دارای سختی بیشتری نسبت به سنگ های مرمر کلسیتی دارند.
از این رو مرمر حاوی کوآرتز مقاومت بیشتری دارد.
جذب آب آن کمتر از یک درصد است.
و تغییر شکل آن به صورت الاستیک و پلاستیک است.
از دیگر خصوصیات مهم سنگ های مرمر خاصیت درمانی و پزشکی برای بدن انسان است. از این رو علاوه بر بحث زیبایی شناسی از این سنگ ها در بحث درمانی نیز می توان استفاده کرد. پزشکان توصیه می کنند کسانی که استرس زیادی دارند از سنگ های مرمر در ساختمان خانه و محل کار خود استفاده کنند.
زیرا این سنگ می تواند باعث کاهش استرس در بدن انسان شود.
در سرزمین های شرقی قاره آسیا از این سنگ در ساخت حمام و اتاق خواب شاهان و سران استفاده می شد زیرا این سنگ می تواند باعث تنظیم گردش خون بدن نیز شود. درمان میگرن از دیگر خاصیت های شفابخش سنگ های مرمر است.
و می تواند انرژی های منفی بدن را نیز به خود جذب نماید.

معایب و مزایای سنگ مرمر

از مهم ترین معایب انواع سنگ مرمر این است که این سنگ ها در برابر؛

 • بارانهای اسیدی
 • گاز
 • و هوازدگی
 • مقاومت کمی دارند.

از این رو استفاده از این سنگ برای نمای خارجی چندان مناسب نیست.
این سنگ ها دارای تخلخل پایینی هستند و همانطور که گفتیم دارای تنوع رنگی بالایی هستند. به خصوص سنگ های مرمر ایرانی که در رنگ های بسیار زیبا و متوع یافت می شوند. از دیگر ویژگی های این سنگ ها جلاپذیر بودن و سایش پذیری بالا در مرحله پرداخت سنگ است. از این رو به شدت برای نمای داخلی ساختمان و هنر مجسمه سازی و پیکرتراشی و ...مناسب می باشد.

سنگ مرمر در ایران

معادن سنگ مرمر در ایران به نسبت کشورهایی مثل ایتالیا که بزرگترین تولید کننده سنگ مرمر جهان است بسیار کم است. با این حال عمده معادن سنگ های مرمر ایرانی را می توان در  سنندج ، سیرجان ، نیریز قروه، ازنا، الیگودرز و جنوب استان کرمان (فاریاب – ارزوئیه) پیدا کرد. در جاهای مختلف کشور ایران می توان سنگ های مرمر با کیفیت و زیبایی را یافت که می توان به مرمر صورتی نقده، مرمر سبز شاهین دژ، مرمر سبز آب باریک آذرشهر، مرمر سبز عباس آباد جلفا ، مرمر سبز توران پشت یزد و سبز بورق یزد، مرمر جوشقان اصفهان،  مرمر خلج خراسان،  مرمر پرتقالی کاشمر، مرمر اسفند کرمان، و تنگویه (تلنگویه)سیرجان، مرمر ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس اشاره نمود.
همچنین سنگ مرمر در کشور افغانستان نیز از جمله سنگ های مرمر تاپ در دنیا بوده که دارای کیفیت بالایی هستند و با سنگ های مرمر کارارا ایتالیایی برابری می کند.  سنگ مرمر سفید چشت هرات و خوگيانی ننگرهار از نظر کیفیت و کارایی همانند سنگ مرمر کاراراى ايتاليا می باشد. ذخاير رخام در شهرستان های هلمند و فارياب، دارای سنگ هایی هستند که از نظر کيفيت در سطح جهان عالی و کم نظیر مي باشند. رخام از مرغوب‌ ترین سنگ‌های مرمر است که بعد از صیقل و پالش کاری، شفافیت و جلای خاصی از خود نشان می‌دهد.