صادرات سنگ ساختمانی یکی از عمده مسائلی است که باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. زیرا ایران با وجود اینکه از اصلی ترین تولید کنندگان سنگ در جهان است و با بیش از شش هزار سنگبری تنها یک درصد از سهم صادرات سنگ ساختمانی در جهان را دارد. این در حالی است که بیش از 15 درصد از منابع سنگ جهان در اختیار ایران است. از مهم ترین و اصلی ترین منابع سنگ ایرانی می توان به تراورتن اشاره نمود. که از دیرباز در بازارهای جهانی طرفداران زیادی داشته است. همچنین سنگ مرمر و سنگ مرمریت ایرانی نیز در دنیا زبانزد است
و از زمره سنگ ساختمانی صادراتی به شمار می آیند.

سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ ساختمانی طبیعی از معادن استخراج می شود.
این سنگ ها پس از استخراج به قطعات کوچکتر تبدیل می شوند و با توجه به کاربرد آن ها برش و صیقل داده می شوند. از سنگ ساختمانی می توان به عنوان سنگ نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها استفاده نمود.

آمارهای جهانی صادرات سنگ ساختمانی

ایران بزرگترین و اصلی ترین تولید کننده سنگ ساختمانی در جهان است که رتبه اول از نظر کیفیت را به خود اختصاص داده است همچنین این کشور در زمینه تولید سنگ های تزئینی در رتبه چهارم جهان قرار دارد. سهم این کشور از 80 میلیارد دلار صنعت صادرات سنگ ساختمانی ده درصد است و این در حالی است که بزرگترین منبع سنگ جهان به شمار می آید. ایران دارای حدود 3270 میلیون تن ذخیره قطعی و 1.5 میلیارد تن ذخیره تخمینی سنگ ساختمانی است.
این کشور سالانه می تواند حدود 5 میلیون تن انواع سنگ تزئینی را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی نماید. این آمارها نشان می دهد که برای رشد صنعت صادرات سنگ ساختمانی ایران به سایر کشورها باید تدبیری اندیشیده شود و برای آن برنامه ریزی نمود. قیمت یک متر مربع از سنگ های تزئینی صادراتی حدود 2.5 برابر قیمت صادرات یک بشکه نفت خام است از این رو با توجه به تاکید بر صادرات غیر نفتی می توان به صادرات سنگ ساختمانی به عنوان بخش عظیمی از صادرات در کشور ایران توجه نمود.

بهبود صادرات سنگ ساختمانی

با وجود منابع غنی و سود سرشاری که می توان از صادرات سنگ ساختمانی به دست آورد باز هم ارتباط منطقی و سازگاری میان صادرات سنگ ساختمانی و بخش های مختلف این صنعت دیده نمی شود.

  • استخراج
  • فرآوری
  • و صادرات سنگ

نیاز به سرمایه گذاری و اقدامات زیربنایی دارد که دولت باید در این زمینه برنامه ریزی های لازم را انجام دهد. اگر بخواهیم در بازارهای جهانی موفق عمل کنیم باید سطح تولید خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کنیم. از آنجا که کیفیت سنگ های ایرانی بالاست می توان با استفاده از تجهیزات مناسب استخراج, برش و ساب سنگ ساختمانی با کیفیت را تولید نموده و برای عرضه و صادرات در بازارهای جهانی آماده نمود. این می تواند باعث رونق شرایط اقتصادی کشور نیز باشد. همچنین یک تولید کننده یا صادر کننده موفق باید در زمینه سنگ متخصص باشد.
و امکان پرداخت هزینه های:

  • تولید
  • حمل
  • صادرات
  • بازاریابی
    و ... را داشته باشد

 و در صورتی که این هزینه ها مقرون به صرفه باشد.
می تواند در صادرات سنگ ساختمانی فعالیت داشته باشد.

انتخاب مناسب ترین بازار برای صادرات سنگ ساختمانی

از آنجا که وزن سنگ های ساختمانی بالا است.
هزینه حمل آنها سهم قابل توجهی در هزینه صادرات سنگ ساختمانی دارد و در قیمت نهایی بسیار موثر است. از این رو می توان بازارهای صادراتی نزدیک تری را برای این کار انتخاب نمود تا هزینه های حمل به میزان قابل توجهی کاهش یابد. محصولات تولید شده در ایران از نظر کیفیت قابل رقابت با تولید کنندگان ایتالیایی می باشد از این نظر می توان به موفقیت در صادرات سنگ ساختمانی امیدوار بود. صادرات سنگ ساختمانی  به کشورهای عربی می تواند یک گزینه مناسب و یک شروع برای صادرات سنگ باشد. کشورهایی مانند امارات متحده عربی که در صدور مجدد سنگ فعالیت دارند می توانند بازار سنگ را گسترش دهند. همچنین کشورهایی مثل عراق نیز با توجه به ساخت و سازهایی که در این کشورها انجام می شود نیاز به سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان دارند
و می توان به آنها به عنوان بازاری برای صادرات سنگ ساختمانی  نگاه کرد.

صادرات سنگ ساختمانی در ایران

صادرات سنگ ساختمانی در ایران هنوز هم در بستر سنتی خود پیش می رود
و باید در این زمینه یک تجدید نظر اساسی صورت گیرد و شکل و روال کار از حالت سنتی خود خارج شود. برای پیشرفته در این زمینه راه درازی باید طی شود اما نتیجه کار می تواند بسیار رضایت بخش باشد. بیشترین صادرات سنگ در ایران به صورت سنگ خام است. و صادرات فرآورده های سنگی بسیار کم دیده می شود. این در حالی است که تولیدات سنگ ایران به نام کشورهای دیگر مثل چین و ایتالیا به سایر کشورها فروخته می شود. در حالی که کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس می توانند بهترین بازار برای صادرات تولیدات و فرآورده های سنگی ایران باشد.

چگونه در صادرات سنگ پیشرفت کنیم؟

برای گسترش صادرات سنگ های ساختمانی باید به :
حفظ بازارهای کنونی و افزایش تنوع و کیفیت در محصولات سنگی
توسعه بازارهای صادرات از طریق نمایشگاه‌های بین المللی
حمایت مالی در صنعت سنگ ساختمانی
توسعه بازاریابی‌های بین‌المللی در این زمینه
پیش گرفتن استراتژی مناسب برای رفع مشکلات حمل و نقل
پیشرفت در صنعت صادرات سنگ ساختمانی و صادرات آن یک سودآوری ملی است که نیازمند توجه همگانی است. با کمک به تولیدکنندگان داخلی می توان مشکلاتی که بر سر راه صنعت صادرات سنگ ساختمانی ایران و صادرات آن به سایر کشورها وجود دارد را برطرف نمود. سنگبری گلدستون تولید کننده انواع سنگ ساختمان و سنگ کف ساختمان می باشد که در صادرات سنگ ساختمان تخصص دارد و انواع سنگ مرمر , سنگ مرمریت دهبید کرم و سنگ مرمریت دهبید مشکی که از با کیفیت ترین سنگ های ایرانی است توسط این سنگبری صادر می شود. همچنین سنگ مرمریت چهرک و سنگ مرمریت مشکی نجف آباد نیز از دیگر تولیدات و سنگ های صادراتی این سنگبری است.